ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 13:23

Kamerunlu uzman: "Boko Haram, Nijerya'nın tüm komşuları için tehdit''


Kamerunlı bir uzman, Nijeryalı Boko Haram örgütünün sadece Kamerun için değil, Nijerya'nın tüm komşuları için tehdit teşkil ettiğini belirtti.
Güvenlik uzmanı Alain Fogue, AA'ya açıklamasında, Kamerun'un, Nijerya'ya yakın olduğu için örgütün saldırılarına en fazla maruz kalan ülke olduğunu söyledi.
Yaounde Üniversitesi'nde Güvenlik ve Savunma Stratejisi konusunda eğitim veren Fogue, bu yakınlık göz önüne alındığında Boko Haram'ın Kamerun'u geri çekilme yeri haline getirmeye çalışacağı değerlendirmesinde bulundu.
Fogue, Boko Haram'ın zaman zaman saldırması ve halkın arasında gizlenmesi nedeniyle düşmanın kuşatılması hatta belirlenmesinin zor olduğunu belirterek, ''Bir Boko Haram üyesi, koyun sürüsüyle önünüzden geçen çoban ya da yol kenarındaki tüccar olabilir. Düzenli ordunun aksine saldırmazlarsa belirlenmeleri zordur'' ifadesini kullandı.
Kamerun'un kuzeyinde yer alan, Nijerya sınırındaki Amchide, Kolofata ve Fotokol kentleri kısa süre önce arka arkaya Fransızları hedef alan iki kaçırma eylemine, ayrıca Boko Haram ve Kamerun askerleri arasında çatışmalara sahne olmuştu.
Boko Haram tehdidi nedeniyle Kamerun'daki uluslararası bisiklet turunun parkurları da değiştirilmişti.
Bu olayların ardından Kamerun hükümeti örgütle mücadelede ''esnek'' davranmakla suçlanmış ancak hükümet suçlamaları reddetmişti.
Suçlamalara ilişkin İletişim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İsa Tchiroma, iddiaların sorumsuz ve asılsız olduğunu söylemişti.
Terör tehdidine karşı Kamerun, sınıra uzman askerler göndermişti.
AA'nın edindiği bilgiye göre, Kamerun Genelkurmay Başkanı General Rene Claude Meka operasyonları denetlemek üzere kuzey bölgesini ziyaret ediyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER