ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2014 Çarşamba 14:35

Kamerun'da kan kanseri hastalarına ücretsiz tedavi imkanı


Kamerun'da kan kanseri hastalarına ücretsiz tedavi imkanı sağlanması planlanıyor. Bu kapsamda yüz kadar hasta ücretsiz tedavi görüyor.
Ücretsiz tedaviyi sağlayan sivil toplum kuruluşu Kemoterapi Dayanışması'nın (Sochimio) Başkan Yardımcısı Jean Gabriel Yay, tedavinin ayda 1,5 milyon Orta Afrika CFA franga (yaklaşık 7 bin 500 TL) mal olduğunu, birçok hastanın masrafı karşılamasının mümkün olmadığını belirtti.
Yay, bu nedenle ücretsiz tedavi sağlamak için partner arayışında olduklarını söyledi.
Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Kamerun'da her yıl 12 bin kişiye kanser teşhisi koyuluyor. Ülkede en sık meme kanserine rastlanıyor.
Kamerun'un en büyük hastanesi Genel Yaounde Hastanesi'nin Onkoloji Bölümü'ne göre kan kanseri en sık rastlanan 3. kanser türü.
Bir hastanın kardeşi Jean Bertrand Mbarga, ''Kardeşim kan kanseri olduğunu öğrendi. Tedavi olmak için para bulunmadığından birkaç gün içinde öleceğini düşündü. Neyse ki doktoru ona Sochimio'dan bahsetti ve kardeşim tedavi altına alındı. Tekrar geleceğe umutla bakıyor'' dedi.
Sochimo'nun Başkanı ve Genel Yaounde Hastanesi'nde görev yapan Onkolog Paul Ndom da sivil toplum kuruluşunun kan kanseri olan herkesi bağrına bastığını vurguladı.
Ndom, ancak birçok kişinin ücretsiz tedavi görebilme imkanından haberdar olmadığını, genellikle teşhisten sonra hastaların yaklaşık yüzde 80'inin, durumları çok kötüleşinceye kadar hastaneye uğramadığını ifade etti.
Onkolog Ndom, kanser hastalarının çoğunun, ya eczanelerde kanser ilaçları bulamadıkları ya da bunları alacak imkanları olmaması nedeniyle normal tedaviyi izleyemediğine dikkati çekti.
Ndom, ''Sochimio'yu 1999'da, ilaç ve kanser tedavisi masraflarını azaltma yollarını araştırmak, yurt dışından ilaç ve tıbbi materyal toplayıp, bunları Kamerun'daki hastalara sunabilmek amacıyla kurdum'' dedi.
Sivil toplum kuruluşu şimdi, hastaneye gelemeyecek, hastalığın son aşamasındaki hastaların evde tedavi görebilmesi için finansman arıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER