ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:29

Kalpazanların ‘çocuk’ planı polise takıldı

Kalpazanların çocuk planı polise takıldı


Polis, yaklaşan Kurban Bayramı’nı fırsat bilerek piyasaya yüklü miktarda sahte para sürmek isteyen kalpazanlara karşı önlemlerini arttırıyor. Düzenlenen operasyonlarla kalpazanlığın önüne geçmek isteyen polisin teknik takibine takılan diyaloglar, son numaralarını gözler önüne serdi. Buna göre şüpheliler, yakalanmaları halinde daha az ceza alacaklarını düşündükleri için sahte parayı piyasaya sürmek amacıyla çocukları kullanmayı planlıyor.

Kurban Bayramı öncesi polis ekiplerinin bütün yurtta sahte parayla ilgili çalışmaları sürüyor. İzmir merkezli dört il ve bir ilçede düzenlenen ve 20 kişinin gözaltına alındığı, 250 bin lira değerinde sahte paraya el koyulan operasyonun detayları da günyüzüne çıkmaya başladı. Buna göre gözaltına alınan kişiler, ele geçirilen sahte parayla ilgileri bulunmadığını iddia etti.

PARA İSTANBUL’DAN GETİRİLMİŞ
Operasyonda gözaltına alınan 20 kişi, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanıyor. Polis, ele geçirilen sahte 250 bin liranın İstanbul’dan çıktığını belirledi. Bunun üzerine şüphelilerin bağlantılı olabileceğ kişilere yönelik de çalışma başlatıldı.

Teknik ve fiziki takip sırasında zanlıların, sahte parayı kurbanlık hayvan satılan yerlerde piyasaya sürmek için konuşmalar yaptığı, bu amaçla yaşları 18’den küçük olan akrabalarını kullanmayı planladığı iddia edildi. Emniyet yetkilileri, kalpazanların yakalanmaları halinde yaşı 18’den küçük olan kişilerin daha az ceza alacağını düşündüğünü kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER