ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 13:11

Kalp hastası hamile kadın ve bebeği kurtarıldı


Gaziantep’te gebeliğinin 8’nci ayında nefes darlığı ve çarpıntı şikâyetiyle hastaneye giden 25 yaşındaki kalp hastası hamile kadın, büyük bir titizlikle takip edilerek hem kendisinin hem de bebeğinin hayatı kurtarıldı.

Bir yıllık evli olan Ayşegül Sağlam isimli hasta, gebeliğinin 8’nci ayında nefes darlığı ve çarpıntı şikâyetleri artınca doktora gitti. Kardiyoloji kliniğinde yapılan tetkiklerde kadının ciddi mitral ve aortik romatizmal kalp kapakçığı hastası olduğu ortaya çıktı. Dikkatle takip edilmesi ve operasyon geçirmesi gereken hasta kontrol altına alındı. Annedeki kalp hastalığı ve anne karnındaki suyun azalmasına bağlı olarak bebekte ileri derecede gelişme geriliği olduğu anlaşıldı. Her geçen dakika anne ve bebeğin hayati tehlikesi arttı.

Medical Park Gaziantep Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Osman Etem Aydın, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op Dr. Mustafa Bilge Erdoğan ve Kadın ve Doğum Uzmanı Op Dr. Arif Deniz’in de değerlendirmeleri alınarak 8 aylık bebeğin alınmasına karar verildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Arif Deniz’in sezaryen yöntemiyle aldığı bebek Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde kuvöze yatırıldı.

Doğumun ardından bir gün sonra Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Bilge Erdoğan başarılı bir operasyonla Sağlam'ın kalp kapakçıklarını tedavi etti. Ayşegül Sağlam, 1 gün yoğun bakımda 3 gün de serviste takip edildikten sonra sağlıklı olarak taburcu oldu. Bebek ise Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

Operasyonla ilgili açıklama yapan Medical Park Gaziantep Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Bilge Erdoğan, “Bu tip gebelikler gizli olan kalp hastalığını açığa çıkarabilir. Özellikle romatizmal kalp hastalığı olanlarda gebelik, çocuk ve anne açısından oldukça riskli olabilmektedir. Özellikle bu hastamız gibi daha önce kalp rahatsızlığı tanısı konulmamış hastalarda risk daha fazladır. Bu nedenle hamile bayanlara ve özellikle ailesinde kalp rahatsızlığı olanlar ile çocukluğunda romatizmal hastalık geçirenlere hamileliğin ilk 3 ayında mutlaka kalp muayenesi yapılmasını öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER