ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 12:19

Kalp hastaları bayramda et yiyebilir


NAİM BOŞKUT- İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, yaklaşan kurban bayramı dolayısıyla kalp hastalarına önerilerde bulundu.
Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalp hastalarının her zaman olduğu gibi kurban bayramında da beslenmelerine dikkat etmelerinde fayda olduğunu söyledi.
Et tüketiminin çok aşırı olmaması gerektiğine işaret eden Özdemir, etin mideyi geç terk ettiği için doygunluk hissi verdiğini dile getirerek, "Normal bir insanın bile çok aşırı et tüketmesi kendisinde kabızlık gibi hastalığa veya başka sıkıntılara sebep olur. Hastayı rahatsız edebilir" dedi.
Özdemir, kalp hastalarının kurban eti tüketmesine ilişkin şöyle konuştu:
"Genel olarak baktığımız zaman kalp hastaları ölçülü olmak kaydıyla kurban bayramında kesilecek olan etten rahatlıkla tüketebilir, herhangi bir sakınca görmüyoruz. Balon stend yaptığımız hastalar zaten bir iki gün hastanede duruyor. Bunlar eve çıktıklarında çok yağlı ve çok yoğun olmamak kaydıyla et tüketebilir. Tabii bu arada tuza da dikkat etmek lazım. Etlerin çok tuzlu olmamasına dikkat etmek gerekir. Kalp yetmezliği olan hastalarımız yine tuzlu olmamak kaydıyla kurban etinden tüketebilirler. Bypasslı hastalarımız da hastanede 3-4 gün kalıyor, çıktıktan sonra yine kurban etini rahatlıkla tüketebilirler. Tabii haşlama gibi daha tuzsuz tüketilmesi yararlı olabilir ama kavurma şeklinde de yiyebilirler, herhangi bir sakınca görmüyoruz. Tansiyon hastaları da tuzsuz olmak kaydıyla kurban etinden rahatlıkla yiyebilir."

- Şeker hastalarının et değil, tatlı yemeleri sıkıntılı

Şeker hastalarına da önerilerde bulunan Özdemir, "Şeker hastalarının kurban etini tüketmelerinde sakınca yok ama tatlı almalarında sıkıntı olabilir, ona dikkat etsinler. Yine hipertansiyon hastalarımız tatlının içindeki tuzdan dolayı dikkat etmelidirler. Her ne kadar tatlıysa da içerisinde, baklava gibi özellikle hamur tatlıları yapılırken kullanılan tuzdan dolayı, çok aşırı tüketiminde, şekerin yanında tabi tuz oranı da yüksek olduğu için hastalarımızın tansiyonu yükselebilir. Bu hasta gruplarımızın buna dikkat etmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Kardiyoloji kliniğinde yatan hastaların bir kısmının bayramda evlerine gideceklerini belirten Özdemir, şunları kaydetti:
"Hastanede kalan, kalp kriziyle veya ona yakın şikayetlerle gelen hastalarımızın tedavilerini yaptıktan sonra bayramı rahat geçirebilmeleri, kendilerini evde gibi rahat hissetmeleri açısından evden gelecek yemeğe izin veriyoruz. Yani kurban etinden buradan da yararlanabilirler. Hem kendisini evinde gibi hisseder. Çok tuzlu olmamak kaydıyla kavurma şeklinde veya haşlama şeklinde getirdikleri etten yerler. Hem de hastalarımız açısından da psikolojik olarak biraz rahatlama olur."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER