ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 20:18

Kalkınma Bakanı Yılmaz Bitlis'te


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Gezi olayları dediler ülkeyi karıştırmaya çalıştılar. 17 Aralık'ta da yine farklı şekillerde ülkenin istikrarını bozmaya çalışıyorlar. Başbakana ve AK Parti'ye saldırıyorlar. Fakat aslında Türkiye'ye saldırıyorlar" dedi.
Bitlis'in Tatvan ilçesinde partisinin seçim bürosunu ziyaret eden Bakan Yılmaz, Bitlis ve bütün ilçelerine çok büyük hizmetler yaptıklarını ve bu hizmetlere devam edeceklerini söyledi.
"Fakat birileri bu hizmetlerin önünü kesmek istiyor. Gezi olayları dediler, ülkeyi karıştırmaya çalıştılar. 17 Aralık'ta ise yine farklı şekillerde ülkenin istikrarını bozmaya çalışıyorlar" diyen Yılmaz, şöyle konuştu:
"Son dönemlerde yaşadığımız tartışmaları görüyorsunuz. Geçtiğimiz mayıs ayı, Cumhuriyet tarihinin en önemli mayıs ayıydı. O ayda IMF'ye olan borçlarımız bitti ve tek kuruş borcumuz kalmadı. O ayda yine çok büyük projelerin ihalesi yapıldı ve bunlarla ilgili adımlar atıldı. Faizler çok çok düşük seviyelere indi. Fakat ondan sonra Türkiye'de her ne hikmetse sağdan soldan birtakım hadiseler gelişti. Gezi olayları dediler ülkeyi karıştırmaya çalıştılar. 17 Aralık'ta da yine farklı şekillerde ülkenin istikrarını bozmaya çalışıyorlar. Başbakana ve AK Parti'ye saldırıyorlar. Fakat aslında Türkiye'ye saldırıyorlar."
Başbakanın 10-12 senedir demokraside, başörtüsünde, Kur'an-ı Kerim'in okullarda okultulmasında, imam hatipler konusunda, anadilde büyük adımlar attığını bildiren Yılmaz, herkesin inancına göre yaşamasını istediklerini belirtti.
Yılmaz, "Müslümansa Müslümanca, Hıristiyansa Hıristianlığını, alevi ise aleviliğini, suni ise suniliğini yaşasın. Devlet bunlara karışmasın. Tam tersine herkesin inancını istediği gibi yaşaması için gerekli özgürlükler için ortam hazırladık. Biz bunun peşindeyiz. Bunu da adım adım gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Başörtülü de açığı da kardeşimiz. Hepsine aynı nazarla bakıyoruz ve aradaki haksızlıkları gideriyoruz. Bir dönem maalesef bunlara çok ters bakıldı ve yasaklar getirilerek, birtakım haksızlıklar yapıldı. Bunları da yine AK Parti birer birer ortadan kaldırdı" diye konuştu.
Türkiye'de şu anda özgürlüklerin, temel hak ve hürriyetlerin hiçbir dönemde olmadığı kadar geliştiğini vurgulayan Yılmaz, bunları geliştirmeye devam edeceklerini ifade etti.
Ekonomi de çok önemli adımlar attıklarını ve faizlerin artık tek haneli rakamlara düştüğünü dile getiren Yılmaz, eskiden faize ve ranta giden paraların şimdiyse millete hizmet olarak döndüğünü ifade etti.
- "Türkiye'nin istikrarı ve güçlü bir lideri var"
Ülkenin dış politikada da güçlendiğini ve Filistin, Somali, Afganistan, Myanmar, Latin Amerika'ya kadar birçok ülkenin gözünün Türkiye'de olduğunu kaydeden Yılmaz, geçmiş dönemlerde 70 sentte mutaç dedikleri Türkiye'nin geçen yıl dünyaya 2,5 milyar dolar yardım yaptığını söyledi.
Birçok bölgede afete maruz kalanlara ve Suriye'den Türkiye'ye gelenlere de yardımcı olduklarını belirten Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Artık bütün bunları yapabilen bir Türkiye var. Çünkü Türkiye'nin istikrarı ve güçlü bir lideri var. Ama birileri bunu istemiyor. Türkiye'nin büyümesiden, güçlenmesinden, refahının artmasından ve dünyada daha güçlü bir ülke haline gelmesinden rahatsız olanlar var. O yüzden onlar saldırıyor. Türkiye'nin bu gücü, güçlü bir liderden ve siyasi bir istikrardan kaynaklandı. Bunu bildikleri için Türkiye'ye saldırmak açısından Başbakana ve siyasi istikrarımıza saldırıyorlar. İnşaallah milletimiz bunlara müsaade etmeyecek. İnşallah kurulan tuzaklar 30 Mart'ta oylarınızla bozulacak. Bu açıdan bakarsak 30 Mart yerel seçimin çok ötesine geçti. 30 Mart bir genel seçim artık. Ancak bana göre bu genel seçimin de ötesinde bir referanduma dönüştü. Biz Başbakandan, Türkiye'den, istikrardan, çözüm sürecinden, ekonomik ve sosyal kalkınmadan yanayız. Birileri bunları bozmaya çalışıyor. Ama onlara müsaade etmeyelim."
- "Verilen oylarla Başbakanın dünyada başı daha dik olacak"
Başbakanın başka ülkeler karşısında, arkasında milli irade olan bir lider olarak yine "one minute" demeye devam edeceğini bildiren Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:
"Sandıkta verdiğimiz oylarla Başbakanımızın dünyada başı çok daha dik olacak. Kim ne derse desin. Bizim gücümüz haktan ve halktan geliyor. Dayandığımız başka bir güç odağı ve çevre yok. Ne bir sermaye grubu ne de bir medya grubu var. Bizim gücümüz halktan geliyor. Destek verirseniz dünyada bu hizmetlerimize daha güçlü devam ederiz. Sizden destek alamazsak bunları gerçekleştiremeyiz. Bu seçimde sadece kazanmak önemli değil. Ne kadar oy aldığımız çok önemli. Başbakana ne kadar destek verdiğimiz çok önemli. O nedenle sizden istirham ediyorum. Rehavete kapılmayın. Tatvan'da kazanacağız. Bundan eminim. Ama kazanacağız deyip rehavete kapılıp oturursak, bir oy eksik olursa emin olun bunun vebali var."
- "5 yıl rahat uyumak için 5 gün uykusuz kalalım"
Eş, dost ve esnaf ziyaretlerinde Türkiye'nin, Başbakan'ın, yapılacak hizmetlerin, yapılanların ve sandık başına gidilmesinin anlatılması gerektiğini belirten Yılmaz, ayrıca sandık güvenliğinin iyi sağlanması gerektiğini dile getirdi.
Birilerinin baskı yaparak insanları sindirmeye çalışabileceğini, baskıyla alınan oyun zere kadar kıymetinin olmadığını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:
"Korkutarak, tehdit ederek ve baskı yaparak alınan oyun hiçbir kıymeti yoktur. Kıymetli olan vatandaşın özgür iradesiyle ve vicdanıyla size verdiği oydur. Biz bu oylara talibiz. Vatandaşımızdan özgür oy istiyoruz. Vatandaşlarımızdan memleket ve çoluk çocuğunun geleceği için, oy vermesini istiyoruz. Bu nedenle sandık güvenliğini iyi sağlamamız lazım. Bu konuda da teşkilatımızın mutlaka iyi çalışmalar yapması gerekiyor. Son güne, son saatte ve dakikaya kadar bırakmayacağız. Kapı kapı, ev ev dolaşacağız. Burada kadınlara da çok önemli görev düşüyor. Kadınların desteği çok çok fazla. Bu duygu ve düşüncelerle gazamız mübarek olsun. Zaferimiz şimdiden mübarek olsun. Yolumuz ve bahtımız açık olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Tatvan Belediye Başkan adayımız için hepinizden destek bekliyoruz."
- "Bu seçim ülkenin kaderini ve rotasını yeniden tayin edecek"
Ardından Bitlis Valiliğine geçen Bakan Yılmaz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Mart seçimlerinin Türkiye'nin kaderini ve rotasını yeniden tayin edeceğini söyledi.
Bu nedenle 30 Mart seçimlerine büyük önem verdiklerini ve bu yönde çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:
"Bu seçim artık yerel seçimin çok ötesine geçmiş durumda. Bu seçimler gerçekten çok farklı bir anlam ve ağırlık kazanmış durumda. Son dönemde ülkemizin yaşadığı birtakım hadiselerle biz bu seçimlerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Halkımızın en üst noktada desteğini istiyoruz. Bunun için de siyasi çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bitlis'ten de en üst düzeyde destek alacağımıza inanıyoruz. Bitlis'in vereceği destek bizim için, sayısal bir desteğin üzerinde bir anlam ifade ediyor. Çünkü Bitlis tarihi ve kültürel alanıyla her zaman haklıdan yana olmuş. Türkiye'nin daha iyi bir gleceğe yürümesi için haklıdan yana olmuş bir ilimiz."
Çözüm süreciyle ilgili çalışmaların kararlılıkla devam ettiğini de kaydeden Yılmaz, bölgede oluşan huzur ve barış ortamından dolayı ciddi yatırımların yapıldığını sözlerine ekledi.
Bakan Yılmaz, daha sonra AK Parti İl Teşkilatınca Şerifbey Seyir Terasında düzenlenen yemeğe katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER