ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 23:04

Kalkınma Bakanı: Aynı inancı paylaştığımız insanların çok ciddi sıkıntıları var

Kalkınma Bakanı: Aynı inancı paylaştığımız insanların çok ciddi sıkıntıları var


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Bingöl'de, Genç ilçe Belediyesinin düzenlemiş olduğu iftar programına katıldı. Programda Mısır'da yaşanılan katliam ile ilgili açıklama yapan Bakan Yılmaz, '' Biz daha rahat koşullarda yaşarken Filistin'de, Somali'de, Myanmar'da, Mısır'da, Suriye'de, Irak'ta başka birçok coğrafyada maalesef aynı inancı paylaştığımız insanların çok ciddi sıkıntıları var, dertleri var.'' dedi.

Türkiye'de daha rahat koşullarda yaşadığımızı belirten Bakan Yılmaz, ''Filistin'de, Somali'de, Myanmar'da, Mısır'da, Suriye'de, Irak'ta başka birçok coğrafyada maalesef aynı inancı paylaştığımız insanların çok ciddi sıkıntıları var, dertleri var. Bu vesile ile bu mübarek Ramazan günü özellikle Mısır'da bugün aldığımız haber tabi hepimizi çok üzen bir haber oldu. Silahsız hiçbir şekilde şiddete bulaşmayan insanlara ateş açılarak, müdahale edilerek, yüzlerce insanın ölmesine, binlerce insanın yaralanmasına yol açıldı. Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.'' ifadelerini kullandı.

Bu mübarek günlerde yapılan dualarda sıkıntı içerisinde olan Mısır, Filistin gibi yerlerde yaşayan kardeşlerimizin de unutulmamasını isteyen Bakan Yılmaz, ''İbadet ettikçe, dua ettikçe, kendimizi düzelttikçe inşallah bu sorunlar defolacak. Ülkemizde ve dünyada barış ve huzur egemen olacak inşallah.'' şeklinde konuştu.

Çözüm sürecine de değinen Bakan Yılmaz, ''Yıllarca maalesef kardeş kardeşi öldürdü. Hiç gereksiz bir yere kan döküldü, şiddet yaşandı. Bunun birçok bedeli oldu ve en büyük bedelini de maalesef burada yaşayan bizler ödedik. Bu bölgelerde yaşayan insanlar ödedi. Şimdi hükümet olarak bu sorunu ortadan kaldırmak için, çözmek için bütün gayretimizle işin üzerindeyiz. Daha dün ben Şırnak'taydım. Başbakanımızla, Şırnak Şerafettin Elçi havaalanını açtık. Bundan 10 sene önce Şırnak'a havaalanı açılır mı? diye sorsalar herhalde herkes olmaz böyle bir şey derdi. Bu hayaldi gerçek oldu diye bir söz vardı ya, ona en uygun günlerden biri dündü. Diğer taraftan bu havaalanının ismi Şerafettin Elçi olacak diye sorsan ona da kimse inanmazdı ama demek ki Türkiye son 10 yılda demokrasi ve ekonomide attığı adımlarla çok güzel yerlere geldi ve İnşallah daha güzel ileri noktalara gidecek.'' dedi.

Hükümetin, sloganlarla değil, fitne, fesat ve çatışmayla değil, fikir hürriyetiyle, temel hak ve hürriyetlere saygı duyarak bu duruma geldiğini söyleyen Bakan Yılmaz, ''Farklılıklarımızı zengin olarak görüp, birliğimizi beraberliğimizi güçlendirerek kendi içimizde kavgalarla enerjimizi harcamak yerine, dünya ile rekabet ederek, dünya da ülkemizi daha iyi yerlere getirmek için çalışarak, inşallah bütün bu sorunları arkamızda bırakarak devam edeceğiz.'' diye konuştu.

Genç'te yapılan iftar programına Bakan Yılmaz'ın yanı sıra Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, AK Parti Bingöl Miletvekili Eşref Taş, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, Genç Belediye Başkanı Abdurrahim Ariç ve çok sayıda davetli katıldı. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER