ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2014 Cumartesi 21:43

Kalekol protestosunda 2 kişi yaralandı

Kalekol protestosunda 2 kişi yaralandı


Tunceli’de yapımı süren kalekol protestosunda olay çıktı. Çıkan olaylarda jandarmanın attığı gaz fişeğiyle 2 kişi yaralandı. Yaralılardan durumu ağır olan bir kişi jandarma tarafından gönderilen helikopterle alınarak hastaneye götürüldü.

    Tunceli Merkez Sütlüce köyü Kırmızıdağ bölgesinde yapımı devam eden kalekolu protesto etmek amacıyla aralarında siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşların bulunduğu yaklaşık 300 kişilik grup, kalekolun yapılacağı alana yürüdü. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı eylem nedeniyle kalekol önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan BDP İl Başkanı Ergin Doğru, EMEP İl Başkanı Mustafa Taşkale, Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım, HDP İl Eşbaşkanı Fatma Kalsen, Çevreci Haydar Çetinkaya, çözüm sürecinde yapımları süren karakol ve kalekollara tepki gösterdi.

    Yapılan açıklamanın ardından grupta bulunan yüzleri maskeli bir grup, karakol ve kalekol yapımlarını protesto etmek için, kalekolu çevreleyen tel örgülerden içeri girmek isteyince jandarma biber gazlı müdahalede bulundu. Göstericilerin havai fişek ve taşlarla karşılık vermesi üzerine jandarma biber gazının yanı sıra plastik mermi de kullandı.

    Jandarma tarafından atılan gaz fişekleri nedeniyle 2 vatandaş yaralandı. Yaralılardan durumu ciddi olan bir kişi helikopter götürüldüğü Tunceli Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

    Olaylar yaklaşık bir saat sürdü.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER