ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 12:59

Kahramanmaraş'ta Cumhuriyet coşkusu

Kahramanmaraşta Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet Bayramı'nın 89. yıl dönümü Kahramanmaraş'ta da coşkuyla kutlandı.


Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe’nin makamında tebrikleri kabulü ile başlayan etkinlikler, Trabzon Bulvarı'nda resmi geçit töreni ile devam etti.

Bulvarda düzenlenen törene Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Kaan Kazaz, Emniyet Müdürü Metin Aşık, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Karaaslan, AK Parti İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Vali Şükrü Kocatepe, Cumhuriyet'in en büyük miras olduğunu belirterek, istiklâl savaşının dünya tarihine geçtiğini söyledi. Kocatepe, “Yüzyıllarca bu topraklara sahip olmak isteyen İtilaf Devletleri'nin parçalayarak işgal ettikleri vatanımızda bağımsız hür ve uygar bir devlet kurmak kolay olmamış, istiklâl savaşımız işgalcilerin üstün silah ve her türlü desteğe sahip kuvvetlerine karşı, 7’den 70’e herkesin katılarak dişiyle, tırnağıyla, kazandığı örnek bir mücadele olarak dünya tarihine geçmiştir.” dedi.

Cumhuriyet'in kuruluşundan bugüne geçen 89 yıl içerisinde, ülkenin önemli gelişmeler sağladığını kaydeden Kocatepe, şöyle konuştu: “Dünya imparatorluğundan hasta adam durumuna düşürülen bir devlet, kısa sürede yaşadığı türlü iç ve dış badirelere rağmen, dünyanın tüm ortak platformlarında sözü dinlenen, bölgesi için barış güvencesi olan, demokrasiyi özümsemiş modern bir ülke haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ekonomisini güçlendirerek 20. yüzyılın yardım alan ülkesi değil, 21. yüzyılın yardım eden ülkesi haline gelmiştir.”

Konuşmaların ardından kutlamalar, öğrenciler, izci grupları ve askerlerin geçit töreni ile devam etti. Askerlerin tören geçişi sırasında vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER