ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ağustos 2014 Salı 14:50

Kahkaha gazı yasaklanıyor

Kahkaha gazı yasaklanıyor

Kamboçya'da kahkaha gazı soluma akımına karşı harekete geçen yetkililer, nitrik oksit konteynırlarına el konulması talimatı verdi.


The Phnom Penh Post gazetesinin haberine göre, Phnom Penh Vali Yardımcısı Heng Sam Ang, uyuşturucuyla mücadele dairesinin, nitrik oksidin, insan sağlığına zarar verebileceğini tespit ettiğini, bu nedenle polise bu gazı içeren konteynırlara el koyması talimatının verildiğini açıkladı.

Renkli balonların içine doldurulan ve kahkaha gazı olarak adlandırılan nitrik oksidi solumanın, son dönemde başkent Phnom Penh'de ve sahil bölgesinde yaygınlaştığı belirtiliyor.

Hastanelerde sakinleştirici olarak kullanılan nitrik oksidin, halüsinasyon, kahkaha ve mutluluk hali gibi etkileri olduğu biliniyor.

Kamboçya'da şubat ayında da uyuşturucuyla mücadele birimi, pipoların sağlık sorunlarına yol açabileceği gerekçesiyle nargile kafeleri yasaklamıştı.

Bundan birkaç hafta sonra sigara tiryakisi Başbakan Hun Sen, nargilenin gerçekte afyon içerdiğini söyleyerek tartışma yaratmıştı. Hun Sen, kafelerin, Kamboçyalı gençler arasında suç işleme oranını artırdığını da savunmuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER