ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Kasım 2012 Pazar 16:37

"Kahire, Mısır'ın özetidir''


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye'deki yerel yönetim anlayışımızı Mısır'a aynen biz de ihraç edelim ve İstanbul ile Kahire'yi kardeş şehir yapalım. Aynı şekilde Ankara ile İskenderiye'yi kardeş şehir yapabiliriz. Derdim şu, diyorum ki bizim belediyecilik anlayışımızı aynen bu şehirlerimizde uygulayabiliriz'' dedi.
    
Erdoğan, Türk-Mısır İş Forumu'nda işadamlarına hitap etti.
    
Daha önce bankaların iflasın eşiğinde olduğunu, Türkiye'nin en büyük devlet bankasının zarar ettiğini ve bunu görev zararı diye gösterdiklerini anlatan Erdoğan, ''Halbuki içeriden, tercüme edecekseniz bunu iyi tercüme edin, söğüşlenmiş diyeceğim, bunun Arapçası var mı bilmiyorum, adeta modern fareler çıkıyor, onlar, sıçanlar, mıçanlar, götürüyorlar. Hortumlamışlar diyebiliriz, bunlar yapılıyor. Ama şimdi aynı bankalar, şu anda Avrupa'nın ilk 3'ü içerisinde yer alıyor, ilk 5'i içinde yer alıyor. Bakın nereden nereye geldik. Şimdi böyle bir sürecin içindeyiz. Niye- Yolsuzluklar meselesi, bunları çözüyorsunuz. O zaman kimin cebinde kalıyor bu para- Milletin cebinde kalıyor, halkın cebinde kalıyor, devletin kasasında kalıyor'' diye konuştu.
    
Türkiye'nin dünyanın şu anda en büyük 6 turizm ülkesi arasında yer aldığını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:
    
''Türk müteahhitlik şirketleri, 94 ülkede üstlendikleri projelerle 200 milyar dolarlık iş hacmine ulaştılar ve Çin'den sonra dünyanın en büyük 2. ülkesi oldu. Böyle bir noktadayız. Tabii bu sürecin olumlu bir yansıması olarak işsizlik oranı, yüzde 14'lerden hamdolsun yüzde 8'lere kadar inmiş vaziyette. Kişi başı milli gelirimizi 3 bin 500 dolardan aldık, şu anda 10 bin 500 dolara yükselmiş durumda. Bire üç. Bütün ekonomik ve sosyal göstergelerimizde bu şekilde çok önemli iyileşmeler, ilerlemeler kaydettik.''
    
Erdoğan, Türkiye'nin gösterdiği ekonomik yükselişte yeni dış pazarlara açılmada sağlanan başarının büyük payı olduğunu dile getirerek, ''Asıl önemlisi ise yakın bölgemizdeki ülkelerle olan ekonomik ve ticari ilişkilerimizde çok büyük ilerleme sağlamış olmamızdır'' dedi.
    
2002 yılında Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkeleri ile ticaret hacminin 5 milyar doları dahi bulmadığını hatırlatan Erdoğan, bu rakamın bugün 1'e dokuz artarak 45 milyar dolara yaklaştığını söyledi. Müteahhitlerin bu bölgelerdi üstlendiği projelerin dünya genelindeki projelerin yüzde 40'ına tekabül ettiğini anlatan Erdoğan, Türkiye'ye Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan gelen turistlerin sayısının son 10 yılda 6 kat arttığına işaret etti. Bu süreçte Türkiye ile Mısır arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin önemli gelişme gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yıl sonu itibarıyla 5 milyar doları aşacağını belirtti. Erdoğan, ''Ama yeterli değil, bunu inşallah şöyle 3-4 yıl içerisinde 10 milyar dolara çıkaracağız'' dedi.

"Kahire, Mısır'ın özetidir''
    
 Hükümetler olarak ilişkilere derinlik ve süreklilik kazandıran çeşitli anlaşmalar imzalayarak, mekanizmalara işlerlik kazandırarak ekonomik ilişkilerin gelişmesini teşvik ettiklerini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
    
''Türkiye'deki yerel yönetim anlayışımızı Mısır'a aynen biz de ihraç edelim ve İstanbul ile Kahire'yi kardeş şehir yapalım. Aynı şekilde Ankara ile İskenderiye'yi kardeş şehir yapabiliriz. Derdim şu, diyorum ki bizim belediyecilik anlayışımızı aynen bu şehirlerimizde uygulayabiliriz. Bununla şunu ifade etmek istiyorum, yani yapılanma anlayışından tutunuz, temizlik anlayışına varıncaya kadar, hava kirliliği anlayışına varıncaya kadar, çevre düzenlemesine varıncaya kadar, kentsel dönüşüm değişim, bütün bu tasarımlara varıncaya kadar müşterek bir çalışmanın içerisine girebiliriz. Çünkü insanoğlu öncelikle görüntüye bakıyor, görüntü nasıl- Buna bakıyor ve buna göre notunu veriyor. Kahire, medeniyetlere merkezlik yapmış bir şehir. Böyle güzel bir şehrin, İstanbul gibi bir tarih şehriyle aynı şekilde medeniyetlere merkezlik yapmış bir şehirle bir arada olması, inanıyorum ki Kahire'ye farklı bir sıçrama getirecektir. Çünkü Kahire, Mısır'ın özetidir. Böyle bir kent, bunu hak ediyor. Bunu başarmamız lazım diye düşünüyorum.
    
Aynı şekilde, biz de aramızda 2 milyar dolarlık bir anlaşma yaptık. 1 milyar dolarlık anlaşma ile 500 milyon doları gönderdik, 500 milyon doları da inşallah yılbaşı itibarıyla onu da göndereceğiz ve 1 milyar dolarlık da Eximbank anlaşmasıyla inşallah bu yapılandırmanın adımlarını atacağız. İstiyoruz ki bu dayanışmamız çok daha iyi bir noktaya gelsin. Hükümetlerimizin, ülkelerimizin ve bölgemizin geleceği konusunda ortak bir vizyona sahip olduğumuzu biliyorum ama bunu laftan uygulamaya geçirelim. Zira Türkiye ve Mısır'ın refah ve sosyal adalet arayışında beraber hareket etmeleri, sadece ülkelerimiz değil, bölgemizin istikrarı ve kalkınması için de büyük önem taşıyor.''
    
''Biz de Mısır'ı seviyoruz, Mısırlı kardeşlerimizi seviyoruz''
    
Başbakan Erdoğan, Mısır'ın nüfusunun üçte ikisi genç ve dinamik olduğunu, bunun bir avantaj olduğunu belirterek, ''Entelektüel birikiminiz iyi, bunlar gelecek vaat ediyor. Ama bunu iyi yönlendirmemiz, iyi değerledirmemiz lazım. Türk iş adamları, müteşebbisleri de Mısır'ın geleceğine inanıyor, güveniyor'' diye konuştu.
    
Mısır'da şu anda 300 Türk iş adamının olduğunu, seyahate ise 350 iş adamıyla geldiklerini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:
    
''Mısırlı karşıtlarıyla inşallah çeşitli görüşmeler anlaşmalar yapmak suretiyle şimdi geleceği daha farklı inşa etsinler istiyoruz. Mısırdaki o iş adamlarımızın yaşanan o sıkıntılı günlerde işlerinin başında kalarak bütün risklere ve tehlikelere rağmen faaliyetlerini sürdürmüş olmaları bu inancın tezahürüdür. Çünkü onlar Mısır'ı sevdiler, Mısırlıyı sevdiler, kardeşleri olarak sevdiler. Biz de Mısır'ı seviyoruz, Mısırlı kardeşlerimizi seviyoruz, 'Beraber geleceğe yürüyelim' diyoruz.''
    
Mısırlıların ''Sarp tepeye kararlı bir kalple çıkılır'' sözünü hatırlatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
    
''Topraklarımızın birer ticaret ve üretim vahası olduğu, yüzlerce çeşit malın binlerce kilometre ötelere kervanlarla ve yelkenlilerle taşındığı o eski günleri silik hatıralar olarak değil, örnek alacağımız, bize şevk verecek başarı hikayeleri olarak görmeliyiz. Siz değerli iş adamlarımızı önümüzdeki dönemde yazacağımız daha büyük başarı hikayelerinin kahramanları olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum.''
    
Konuşması sırasında Türkiye ve Mısır arasındaki 27 anlaşmanın imzasının tamamlandığını belirten Erdoğan, ''Bu anlaşmaların Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni bir sürecin, yeni bir dönemin başlangıcına vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum'' dedi.
    
Toplantıya Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de katıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER