ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 11:25

Kağıt sevk dönemi kapandı

Kağıt sevk dönemi kapandı

Yarından itibaren kağıt sevk tarih oluyor. Hastaların başka illere sevkleri sadece elektronik ortamda yapılabilecek.


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hastaların yerleşim yerinde tedavilerinin yapılamaması nedeniyle yerleşim yeri dışına ''hasta sevk formu'' ile yapılan sevklerin elektronik ortamda yapılmasına yönelik yürütülen ''e-Sevk Projesi'', pilot iller olarak seçilen Sinop, Samsun, Çankırı ve Ankara'da başlamıştı.
    
Pilot uygulama kapsamında olumlu sonuçlar elde eden SGK, 17 Ocak 2013 tarihinde sevk işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasına imkan veren e-Sevk uygulamasının ülke genelindeki tüm hastanelerde başlatmıştı. Ancak uygulamada yaşanabilecek teknik sorunlar, hekimlerin sisteme uyum sorunları ve hastane bilgi sistemi yazılımlarında yaşanabilecek muhtemel sorunlar ve benzeri nedenlerle hasta mağduriyetleri oluşmaması için e-Sevk yapılamama sebebi de belirtilmek şartıyla manuel sevkler de kabul edilmişti.
    
KAĞIT SEVK TARİH OLDU
    
Proje kapsamında, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nu bilgilendiren SGK, uygulamanın tüm hastanelerinde uygulamaya konulması konusunda koordinasyon sağladı. Hastane yazılım firmalarına mevzuatsal eğitim ve teknik destek de sağlayan SGK, bu kapsamda ''MEDULA e-Sevk web servisi kullanım klavuzu'' yayımladı.
    
17 Ocak 2013 tarihinden itibaren tüm Türkiye'de uygulanan elektronik sevklerle ilgili yaşanan sıkıntıların giderilmesine yönelik ortak mail grubu oluşturan SGK, e-Sevk Projesi çerçevesinde tüm çalışmaları tamamladı. Bu kapsamda, 1 Mart 2013 tarihinden itibaren kağıt sevkler kabul edilmeyecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı sağlık tesisleri ile henüz MEDULA uygulaması bulunmayan aile hekimleri, sağlık ocakları gibi tesislerden yapılacak sevkler kapsam dışı bırakıldı.
    
Uygulamanın sorunsuz bir şekilde uygulamaya konulması için e-Sevk çıktısının bir örneği hastalara verilecek, ancak sonrasında hastalara kağıt ortamında belge verilmesi uygulamasına son verilecek.
    
SEVKLERİN YÜZDE 90'I ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK
    
Türkiye'de ayda ortalama 83 bin olmak üzere yılda yaklaşık 1 milyon hasta sevki yapılıyor. Son bir ay içinde 12 bin 57 kişinin sevki, elektronik olarak yapıldı. SGK, hastane yazılımlarının tümünün tamamlandığında sevklerin yüzde 90'ının elektronik olarak yapılacağını öngörüyor.
    
YOL VE GÜNDELİK ÖDEMELERİ, DAHA KISA SÜREDE YAPILACAK
    
e-Sevk ile kağıt ortamında yapılan sevk belgesindeki hata ve eksiklikler nedeniyle hastaların mağdur olmasının önüne geçilecek ve usulsüzlükler engellenecek. Sevk belgesindeki eksiklikler nedeniyle hastane sağlık personelinin ve hastaların yaşayacağı zaman kaybının önüne geçilecek. Sevklerin kayıt altına alınarak takibinin yapılması ve sonuçlarının Sağlık Bakanlığı'na bildirilerek sevk edilen branşla ilgili hekim istihdamının yapılmasının sağlanacak. Yol ve gündelik ödemeleri, il müdürlükleri tarafından daha kısa sürede yapılacak. Bu alanda çalışan personelin daha etkin ve başka alanlarda kullanılmasının sağlanacak.
    
Yapılan sevkler, hastane yönetimleri ve SGK tarafından MEDULA sistemi üzerinden daha kolay izlenebilecek. Sevklerle ilgili istatistik bilgilere daha kolay ulaşılabilecek ve alınacak kararlara yol gösterici olacak.
    
Öte yandan, kağıt israfı önlenerek doğaya katkıda bulunulacak.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER