ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 19:07

Kadir Topbaş, Gana'da

Kadir Topbaş, Ganada


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gana ziyareti esnasında ülkedeki Türk okulunu ve camiyi ziyaret etti. Topbaş, Akra şehrinde yatırım yapan Türk işadamları ile de buluştu.

Liberya temasları sonrası Gana’ya geçen Kadir Topbaş, Türk Galaxy İnternational School’u gezdi. Öğrenciler 9 ayrı dilde Topbaş’a ‘hoş geldiniz’ dedi.

Ganalı öğrencilerden Türkçe şarkı ve şiir de dinleyen Topbaş, 135 öğretmen ve görevli ile 373 öğrencisi olan okulun sınıflarını gezdi.
Türk-Gana İş adamları Derneği’ne geçerek Başkan Mustafa Temizkan’dan bilgi alan Topbaş, iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için Akra Belediyesi ile işbirliği protokolü imzalayacaklarını anlattı.

GANA’YA OSMANLI TARZI CAMİ YAPILIYOR

Kadir Topbaş, Akra’da yaklaşık 15 yıl önce başlayan ancak çeşitli nedenlerde tamamlanamayan cami inşaatını da gezdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılı Şubat ayında ibadete açılması için destek verdiği camiin projesi Selimiye ve Sultanahmet Camii mimarisinden yararlanılarak çizildi. Dört minaresiyle Akra’nın en büyük camii olacak yapının çevresine 810 öğrenci kapasiteli Eğitim Fakültesi ile 810 kişilik öğrenci yurdu inşa edilecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER