ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2014 Pazartesi 23:00

Kadir İnanır'dan örnek davranış

Kadir İnanırdan örnek davranış

Usta oyuncu Kadir İnanır'a 'yaşam boyu onur ödülü' verildi.


Uluslararası Zeugma Film Festivali'nin galasına katılan usta oyuncu Kadir İnanır'a 'yaşam boyu onur ödülü' verildi. İnanır, aldığı ödülü iş kazalarında ölen işçilere armağan etti.

Uluslararası Zeugma Film Festivali'nin galası Gaziantep Onat Kutlar Salonu'nda gerçekleştirildi. Galaya usta oyuncu Kadir İnanır, Yazar Ahmet Ümit, İstanbul Gaziantepliler Derneği Başkanı Tahir Tekin Öztan, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun ve sinamaseverler katıldı. Mini bir konserle başlayan galaya sinemaseverler oldukça ilgi gösterdi. Gala törenine katılan Türk sinemasının usta oyuncusu Kadir İnanır’a “Yaşam Boyu Onur Ödülü” takdim edildi. Ödülünü Rektör Coşkun'un elinden alan Kadir İnanır, aldığı ödülü iş kazalarında ölen vatandaşlara adadı. İnanır, "Bu anlamlı ve büyük ödülü Yeşilçam'ın yaşayan ve ölmüş bütün emekçilerine, savaşlarda ve iş kazalarında ölen yoksul halkın çocuklarına saygı ile armağan ediyorum." dedi.

Sanata yaşadığı sürece destek vermeye devam edeceğinin altını çizen İnanır, "Nerede sosyal, kültürel ve mesleğimle ilgili bir etkinlik varsa oraya koşa koşa gidiyorum. Çünkü kültür ve sanatı olmayan, sanat toplumu olmayan hiçbir devlet asla hiçbir yerde saygın olamıyor. Ceplerinizden dolarlar yerlere bile dökülse gün geliyor soruyorlar; sanatınız, kültürünüz nerede diye. Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşları burada, sanayisi burada, üniversitesi burada. Eksik olan ne var? Bir adım atmak, karar vermek. Kimseden bir şey beklemeyin, baskıyı yapın, istedikleriniz yerine gelecektir. Yöneticiler sizin istediğinize karşılık vermek zorunda. Bana burada bir ödül verilecek." diye konuştu.

Bu tür aldığı ödüllerin sayısının 200'ü geçtiğini belirten İnanır, "Bir sanatçının alabileceği en büyük ödül nedir biliyor musunuz? Halkın kalbinden bağışlanmış, yüreğinden verilmiş en büyük ödüldür. Ben onu aldım çok mutluyum." şeklinde sözlerini tamamladı.

Galada söz alan Yazar Ahmet Ümit ise sanata her zaman ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, "Sanayimizle, ihracatımızla, zenginliğimizle gurur duyuyoruz. Ama bu tek başına Gaziantep'i dünya kültür mirasının yer aldığı bir şehri yapmıyor. Bu tek başına Gaziantep'i marka şehir yapmıyor. Sanat, sinema, edebiyat, tiyatro birlikte yaşamamız için gereken şey de bu. Gaziantep kötü şeylerle anıldı. İnsanlarımız öldü. Ölen de, öldüren de bizden. Bundan kurtulmamız için sanata ihtiyacımız var. Ötekini anlamak için sanata ihtiyacımız var." açıklamalarına yer verdi.
Gala töreninin ardından Kadir İnanır'ın oynadığı Katırcılar filmi izlendi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER