ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:24

Kadir İnanır: "Mersin Türkiye'nin kalbi olacak"

Kadir İnanır: "Mersin Türkiyenin kalbi olacak"


Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi heyetinde yer alan sanatçı Kadir İnanır, çözüm sürecinin olumlu sonuçlanması halinde Mersin'in Türkiye'nin kalbi konumuna geleceğini belirtti.

Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu ile üyeler Kadir İnanır, Lale Mansur, Hüseyin Yayman, Tarık Çelenk, Muhsin Kızılkaya, Öztürk Öztürkmen, Sükrü Karatepe'den oluşan heyet Mersin'e geldi. Mersin Hilton Otelinde sivil toplum örgütü temsilcileri ile görüşen heyet, basına kapalı gerçekleşen toplantının sonunda görüntü alınmasına izin verildi. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran sanatçı Kadir İnanır, çalışmaların son bölümünde Mersin'de herkesin örnek alması gereken müthiş bir toplantı yaptıklarını söyledi. Mersin'in çözüm sürecindeki önemini anlatan İnanır, "Hani sorun bakalım 'o akiller size ne söyleyecek' diyorlardı ya bize başlarken. Görevimizin bu olmadığını burada gördünüz. Şehir konuştu insanlar konuştu biz dinledik. Bizim görevimiz rapor almaktı." diye konuştu.

"Ben medyaya söylüyorum buradaki insanlara değil" diyen İnanır, "Tabi bizimde görüşümüz var. Toplantı ile hiç alakası yok. Mersin bu ülkenin bir numaralı şehri olacak. Buna inanın bu süreç bittiği anda Mersin Türkiye'nin kalbi olacak. Ne için biliyor musunuz? Bölgede ve Ortadoğu'da mevcut olan büyük enerji kaynaklarının bütün dünyaya aktarımı Mersin limanından geçer. O zaman göreceksiniz Mersin'in gücünün nerelere gittiğini. Onun için bu süreç İnşallah olumlu biter. Ama bizim görevimiz bitti sizin göreviniz başlıyor. Bütün kitleler olarak bu süreci siz devam ettireceksiniz. Hem Mersin'e yakışır hem de çağdaş bir ülkeye yakışır özgürce her şeyin tartışıldığı müthiş bir toplantı yaptık" diye konuştu.

İnanır, Gezi olaylarının toplantılarına etkisinin olup olmadığın şeklindeki soruya ise "Demokratik hak ve taliplere ülke yöneticilerinin saygı göstermesi gerekiyor. Bu süreçle ilgili toplantılarda zor gösterilmemelidir. Bence ülkenin en büyük sorunu barış süreci. Bu sorun çözülmeden hiç bir demokratik hak ve talepler halledilemez. Önce bunu çözeceğiz ondan sonra bunlara sıra gelecek. En önemlisi bu. Tabi ki onlarda olacak. Olmasın demiyorum ama bu süreci hiç bir şey gündem dışı bırakmasın." şeklinde cevap verdi.

İNANIR'IN GAZETE ANISI KIRDI GEÇİRDİ
Toplantı sonrası heyettekiler ve toplantıya katılanlar ellerinde Türk Bayrakları ile toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Burada başından geçen bir olayı anlatan İnanır, "Isparta İslamköy'de çocukların ellerine bayrakları verdik. Ertesi gün bir gazetemizin kapağında söyle yazıyor: ‘Çocuklar Akillere Türk Bayrağı ile ders verdi. Siz o gazetenin hangisi olduğunu biliyorsunuz. Dolma yiyorum, ‘yiyin oğlum yiyin dolmaları yiyin’ diyor. Dolma ya yediğimiz dolma" dedi. Kadir İnanır’ın konuşmasının ardından salondakiler kendilerini tutamayarak gülmeye başladı.

Toplantıya katılan Şehit ve Dul Yakınları ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Cengiz Sevinç ise şehit yakınları ve gaziler olarak bu süreci desteklemediklerini söyledi. Toplantıya fikirlerini beyan etmek için geldiklerini anlatan Sevinç, şöyle devam etti: "Yetersiz bir toplantı oldu. Fikirlerimizi tam olarak anlatamadık. Biz bebek katili Apo'nun ve PKK'nın terör örgütü olduğunu savunuyoruz. Hiç bir şekilde bu süreci desteklemiyoruz. İnsanlar hukuk devletinde cezaları çekmek zorundadır. Terörün bitmesini tabi ki istiyoruz. Akmayan kandan tabi ki memnunuz. Asker sivil demeden can ve uzuv alanlarında cezalandırılmasını istiyoruz. Pişmanım bile demeden daha dün yayla şenliklerine silahlarla inen PKK'lıları biz affetmiyoruz, helalleşmiyoruz. “

LALE MANSUR: DİYALOĞUN NİHAYET BAŞLAMIŞ OLMASINDAN ÇOK MUTLUYUM
Sanatçı Lale Mansur ise yaptıkların toplantıların öncesi ve sonrasının çok farklı iki iklimi oluşturduğunu söyledi. "Burada hiç bir şey anlatmıyoruz hiç bir şey konuşmuyoruz" diyen Mansur " Sadece herkesi dinliyoruz. Hiç bir zaman bir araya gelmemiş acılarına ortak olmamış insanlarda bir birini dinliyor. Buda insanları bambaşka bir şekilde etkiliyor. Onun için çok çok olumlu. Mersin'den sonra artık raporumuzu yazmaya başlayacağız." ifadesini kullandı.
Gezi parkı olaylarına da değinen Mansur şunları söyledi: "Ben zaten Taksim Platformu üyesiyim. Diyalogun nihayet başlamış olmasından çok mutluyum. Gerçekten Taksim’de orantısız bir güç uygulandı. Ağaçlarla başladı iş ama daha sonra ilk çadırın yakıldığı 4. günden sonra insanlar kaale alınmak istendiğini bir takım şeylerde söz sahibi olmak istediğini anladı. Bu şekilde büyüdü. Bir müddet sonra çok iyi bildiğimiz bir takım gruplar bunu kullanmaya başladı. Başaramadılar açıkçası. Şu anda nihayet bir diyalog oldu. Ben bundan umutluyum. Mahkeme kararı da beklenecek, olmazsa referandum değil ama İstanbul çapında bir oylamaya gidileceği açıklandı onun için durum şimdi daha yumuşak. İnşallah böyle devam edecek öyle umut ediyorum."

Öte yandan toplantı yapıldığı sırada otelin 200 metre ilerisinde ADD ve TGB üyeleri protesto gösterisinde bulundu. Polis gurubun otele yaklaşmasına izin vermedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER