ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 16:42

Kadınlara etkili iletişim teknikleri anlatıldı

Kadınlara etkili iletişim teknikleri anlatıldı


Bursa Kent Konseyi (BKK) Kadın Meclisi, kadınların çevresiyle daha sağlıklı iletişim kurabilmeleri amacıyla ‘Etkili İletişim Teknikleri’ konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Bursa Kent Konseyi ofislerinde düzenlenen toplantıya, BKK Başkanı Semih Pala, Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık, yürütme kurulu üyeleri ile kadınlar katıldı. Toplantının açılışında konuşan Kadın Meclisi Başkanı Sarıbıyık, kadınların her alanda kendilerini geliştirebilmesini arzuladıklarını söyledi. Tüm kadınların özgüven sahibi olması gerektiğini belirten Sarıbıyık, bilgi paylaşımlı toplantılar yaparak hemcinslerinin tecrübelerinden istifade ettiklerini ifade etti.

Ayna Danışmanlık’tan İnci Aktaş ve Özlem Aktaş, etkili iletişim teknikleri konusunda kadınlara bilgiler verdi. Araştırmalara göre iletişimde sözcüklerin sadece yüzde 7 paya sahip olduğunu anlatan Özlem Aktaş, “Ses tonu ve tonlamanın pay ise yüzde 38’dir. Bu sonuç, doğru iletişim kurabilmekte güzel konuşmanın ve diksiyonun önemini gösteriyor. Hem özel yaşamımızda, hem iş hayatımızda kendimizi daha iyi ifade edebilmek için sözcüklerimizi nasıl kullandığımız, doğru vurgu ve tonlama yapmamız önemlidir. Yani başarılı olmak istiyorsak diksiyonumuza önem vermeliyiz. Diksiyonu iyi olan bir birey ifadeleri daha doğru bir şekilde anlatabilir” dedi.

Eğitmen İnci Aktaş ise, insanların en büyük korkusunun topluluk önünde konuşmak olduğunu dile getirdi. Birçok insanın konusunda uzman olmasına rağmen topluluk önünde konuşmaktan çekindiğini söyleyen Aktaş, “Her bireyin anlatacağı çok şey vardır. Uzmanlık alanında bir şey anlatması istendiğinde çevresindekilerin ufkunu genişletebilir. Ancak topluluk önünde konuşmak onları çok korkutur. Çok zeki, bilgili ve konuşkan insanların birkaç kişi arasında fikirlerini rahatlıkla paylaşırken, bir düzine insanın karşısına çıktıklarında dehşete düştükleri doğrudur. Topluluk önünde konuşma becerisi eğitim ve pratikle kazanılabilir” diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER