ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:29

Kadınlar 'şiddet'i karikatür ve fotoğrafla anlatacak


Samsun İl Özel İdaresi, Amasya, Çorum ve Tokat illerinde kadına yönelik şiddetin önüne geçilebilmesi ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla 'Şiddete Dur De, Hayatın Değişsin' adlı proje hazırladı. Projeyle, eğitim verilecek kadınlar tarafından yapılacak karikatürler sayesinde, kadına şiddet konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması hedefleniyor.

        İl Özel İdaresi 179 bin lira bütçeli proje için, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) Dezavantajlı Gruplara Yönelik Sosyal İçerme Mali Destek Programı’na başvuruda bulundu. Projenin OKA tarafından kabul edilip hibe desteği sağlanması halinde Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illerinden 20 kadın seçilerek 1 ay boyunca kendilerine karikatür eğitimi verilecek. Verilen eğitim sonrası kursiyerlerin kadına yönelik şiddeti konu ettikleri 50 karikatür seçilecek. Daha sonra dergi haline getirilen karikatürler, dağıtılacak.

        Ayrıca proje kapsamında TR 83 Bölgesi içerisinde yer alan Amasya, Çorum ve Tokat illerini kapsayan kadına yönelik şiddeti konu alan fotoğraf yarışması da düzenlenecek. Yarışma sonrasında seçilecek 100 fotoğraf sergilenecek. Proje ile ortaya çıkacak karikatür ve fotoğraf gibi görsel temalar, bardak altı, broşür gibi vatandaşlara kolay şekilde ulaşacak materyallere dönüştürülecek ve dağıtımı gerçekleştirilecek.

        Proje kapsamında 10 adet tiyatro etkinliği gerçekleştirilmesi planlanırken, düzenlenecek 3 günlük çalıştayda bölgede kadına yönelik şiddet tüm yönleri ile ele alınarak değerlendirilecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER