ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:03

Kadınlar da cemaat namazlarına katılıyor


Manisa'nın Demirci ilçesinde kadınlar, Mehmet Akif Ersoy Camii'nde cuma namazı ve günlük namazlarını cemaatle kılıyor. Kadınlar cami derslerini ve hutbelerini de dinleyebiliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Demirci İlçe Müftüsü İdris Başkıran, ‘’Diyanet İşleri Başkanlığı’nın son zamanlarda kadınlarla ilgili yaptığı çalışmalar var. Kadınlara camilerde yer açma, camilerin kadınlar bölümünü güzelleştirme projesi bunlardan birkaçıdır. Bu konular bazı insanların kafasını karıştırabiliyor, tepki gösteren olduğu gibi destek olanlar da oluyor.’’ dedi.
Günümüzde sosyal hayatın her alanında kadının yerinin önemli olduğunu belirten Başkıran, konu hakkında şunları söyledi: ‘’Biz müftülükler olarak ibadet etmek isteyen herkese; kadın olsun erkek olsun yer ayarlamak zorundayız. 3T (Tesbit-Tedarik-Takip) olarak adlandırılan projemizin 2. aşamasındayız ve ilgili kişilerle görüşmelerimiz sürüyor. Ramazan ayına doğru takip aşamasına geçeceğiz. Biz uygulamalarımızda Saadet Asrı'nı örnek alıyoruz. Peygamber Efendimiz kadınlar için günümüze kadar varlığını koruyan ve Babün-Nisa denilen özel bir kapı ayırmıştır. Kıblenin değiştiği günün öğle namazında 19 erkeğin yanı sıra 13 kadın vardı. Örnek çalışmalarından dolayı cami ve kurs görevlilerimizi tebrik ediyorum.’’

Mehmet Akif Ersoy Camii imamı Recep Şen de kadınların sabah ve yatsı dahil tüm vakitlerde camiye düzenli olarak geldiklerini, cuma namazlarına da katılarak hutbe dinlediğini belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER