ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 16:08

Kadınlar cezaevinde iş sahibi olacak


Cezaevinde bulunan ve cezalarını tamamlamasına en fazla bir yıl kalan kadın mahkumlar, meslek edinme ve girişimcilik eğitimi aldıktan sonra mikro kredi imkanıyla iş sahibi olacak.

"Cezaevindeki Kadınlarımızın Meslek Edinme ve Mikro Kredi Sistemine Entegrasyonu'' projesi Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, İzmir Valiliği, Gediz Üniversitesi, İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı işbirliğiyle hayata geçirildi. Projenin imza protokolü dolayısıyla İzmir Hakimevi'nde düzenlenen törende konuşan Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, Türkiye'de cezaevleri konusunda zihniyet değişimi yaşandığını söyledi.

Buyurgan yerine tatlı dilli, güler yüzlü devlet anlayışının hayata geçirildiğini ifade eden Başsavcı Kavak, cezaevlerinde 130 bin tutuklu olduğunu belirterek, hataları sebebiyle buralara düşmüş insanlara el uzatmanın önemini vurguladı.

Cezaevinde bulunan tutukluların da ailenin ferdi olarak kalmaları için çaba harcayacaklarının altını çizen Kavak, "Bir söz vardır, 'Altın yere düşmeyle pul olmaz' diye. Bu insanlarımıza da, 'Yere düştünüz belki ama pul değilsiniz. Elinizden tutup kaldırmak bizim görevimizdir.' diyeceğiz. Cezaevlerindeki o kardeşlerimize insan olduklarını, bu toplumun bir parçası olduklarını göstereceğiz.'' şeklinde konuştu.

İZSİAD Yönetim kurulu Başkanı Ayhan Baran ise mahkum kadınların üretmelerine, para kazanmalarına katkıda bulunmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Projenin Yeni Şakran Cezaevi'nde bulunan ve cezasını tamamlamasına en fazla bir yılı kalmış kadınların belirlenmesi, meslek edinme ve girişimcilik eğitimlerinin verilmesi faaliyetlerini kapsadığını anlatan Baran, mikro kredi fonuyla meslek edinme ve girişimcilik eğitimi alan kadınların iş kurmalarının sağlanacağı ve ürünlerinin satılmasına destek olmak amacıyla organizasyonlar yapılacağı bilgisini verdi. Konuşmaların ardından tutuklu kadınlara iş imkanı sağlayacak protokol imzalandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER