ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 16:27

"Kadınlar aktif siyasette pasif bırakılıyor"

"Kadınlar aktif siyasette pasif bırakılıyor"


Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Yurdigül, kadınların siyaseten oy deposu olarak görülmelerine rağmen aktif siyasette hep pasif bırakıldığını ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Yusuf Yurdigül, Erzurum'da AK Parti ve CHP Kadın Kolları teşkilatları örneğinde yaptığı 'Yerel Siyasette Temsil Sorununu Aşma Stratejisi Olarak Kadın Siyasetçilerin Medyayı Kullanma Biçimleri' adlı çalışma sonucunda ilginç verilere ulaşıldığını söyledi.

Yurdigül, "Erzurum’da aktif siyasette çok fazla önde olmayan kadın politikacılar medya ile olan irtibatları ve medyayı kullanma biçimleri söz konusu olduğunda da çok fazla aktif olamadıklarını dile getiriyorlar. Erzurum’daki tablo da Türkiye genelindeki ile aynı. En son yerel seçimlere bakıldığında 2 bin 950 belediye başkanlığından sadece 26’sının kadın olduğunu görüyoruz. Erzurumlu kadın politikacıların yüzde 86’sı her gün gazete okurken yüzde 90’ının internet erişimi bulunuyor. Son zamanlarda siyaseten oldukça öne çıkan sosyal ağlar konusunda yöneltilen sorular karşısında verilen cevaplar ise bir hayli ilginç. Katılımcıların yüzde 77’sinin bir sosyal ağ hesabı bulunurken, yüzde 23’nün herhangi bir hesabı ya da e-mail adresi bulunmuyor." dedi.

"KATILIMCILARIN YÜZDE 60'I SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SİYASET YAPIYOR"

Yurdigül, araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 60’ının sosyal medya üzerinden siyaset yaptığını, yüzde 40’ının da sosyal medyada siyasi içerikli resim ya da video paylaşımında bulunduğunu kaydetti.

Yurdigül, "Kadınların yine yüzde 63’ü sosyal medyayı geleneksel medyaya oranla daha özgür ve katılımcı bir ortam olarak nitelendiriyor. Çalışmaya katılan kadın politikacıların yüzde 40’ı lise mezunu iken, yüzde 37’si üniversite, yüzde 17’si yüksek lisans, yüzde 3’ü doktora ve diğerleri ise ilköğretim mezunu. Katılımcıların yüzde 89’u bir yabancı dil biliyorken yüzde 11’i herhangi bir yabancı dil bilmiyor. Katılımcıların yüzde 67’si ev hanımı iken yüzde 33’lük bir kısmı ise ya kendi işini yapıyor ya da bir kurumda çalışıyor. Yine katılımcıların yüzde 53’ü evliyken yüzde 37’si bekar olarak yaşıyor." diye konuştu.

"Yerel siyasette aktif rol alan katılımcılara yerel medya kullanım biçimlerini ve amaçlarını belirlemek amacıyla da bir çok soru yönelttik." diyen Yurdigül, şunları kaydetti: "Örneğin katılımcılar Erzurum’da kadın sorunlarına en fazla yer veren medya türü olarak yerel televizyonları yüzde 43 oranında gösteriyor. Bunu yerel gazeteler yüzde 23 ve internet blogları yüzde 23 oranında izliyor. Bu verilere ek olarak katılımcıların yüzde 77’si yerel medyada siyaset konusunda erkek egemen bir dilin hakim olduğunu belirtirken yüzde 23’ü konu hakkında kararsız görünüyor. Genel olarak araştırma sonucunda katılımcılar, siyasette ve medyada erkek egemen bir söylemin varlığını kabul ettikleri, bu bağlamda başta aileleri, sosyal çevreleri ve ilişkili kurumlar olarak siyasi örgütler ve medya kuruluşlarından destek beklediklerini ifade ediyor. Çalışmanın Erzurum’da aktif politika yapan kadınlara yönelik oldukça geniş yelpazeli bir alanı kapsadı."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER