ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 12:22

"Kadına şiddetle mücadele'' kahvehanelere indi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kahvehane, dernek, oda ve lokallerdeki 7 bin erkek, kadın ve çocuğa şiddeti önlemenin yolllarını anlatıyor.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kahvehane, dernek, oda ve lokallerdeki 7 bin erkek, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi, azaltılması ve konuyla ilgili farkındalığın artırılması gerektiği anlatıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kamuoyuna yönelik eğitici ve bilinçlendirici faaliyetler yürütmek amacıyla biri kadın, diğeri erkek olmak üzere iki kişilik ekip tarafından 40 ilde, 80 "Aile İçi İletişimi Güçlendirmeye Yönelik Farkındalık Seminerleri" verildi.

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde düzenlenen seminerlerle, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi, azaltılması ve konuyla ilgili farkındalığın artırılması hedeflendi.

Aile İçi İletişim Seminerlerinde yetişkin erkeklerin yoğun olarak bulunduğu kahvehane, dernek, oda, lokal gibi mekanlar tercih edildi. Kadına yönelik şiddetin engellenmesi amacıyla verilen aile içi eğitim seminerlerine katılan 7 bin erkeğe yaşamdan örnekler verildi.

Hikayelerden esinleniyor, sevgi ve saygı anlatıyorlar

Uzmanların aile içi şiddet hakkında sunum yaptığı eğitimlerde, canlandırma yoluyla öfke kontrolü konusunda katılımcılar bilgilendirildi. Aile içi şiddetin temelinde iletişim eksikliği yada hataları olduğuna vurgu yapılarak, eşlerin birbirlerini yargılamadan, eleştirmeden bir birbirlerini dinleyerek anlamaya çalışmaları ve doğru iletişim kurmaları gerektiği belirtildi.

Soru cevap yöntemiyle erkeklerin aktif katılımının sağlandığı seminerlerde, küçük hikayelerle sevgi ve saygının önemi anlatıldı. Aile içinde ve sosyal çevrede güler ve selamın insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri gösterildi. Engellilere de verilen seminerlerde uzmanların anlatımları işaret diline çevrildi.
4 Eylül 2013'te Ankara'da başlayan 45 dakikalık farkındalık seminerleri Ardahan Semineri ile 29 Aralık'ta sona erdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER