ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 17:00

Kadına şiddete tepki gösterdiler

Kadına şiddete tepki gösterdiler


Antalya Manavgat'ta bir otel çalışanı kadın, şiş ve tığla örerek yaptığı Anadolu kadın figürleriyle kadına yönelik şiddeti kınadı.

Manavgat'ta bir otelde çalışan Aynur Can, ördüğü amigurumi'lerle (şiş ve tığ yardımıyla örgü yapma) farklı yörelere ait kadın figürlerini Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MASİAD) 4. Geleneksel Potansiyel İş Kadınları Fuarı'nda görücüye çıkarttı. Can, kadına karşı şiddete toplumsal mücadele yapılması çağrısında bulundu.

Aynur Can, şiş ve tığ yardımıyla ördüğü kadın şekillerinde 'kadına şiddeti' kadının elinde kalp, erkeğin elinde ise bıçakla sembolize ediyor. Can, örmelerinin önüne astığı 'Kadınız.... Yüzümüz günebakan misali sevmeye doludur. Öldürme, sev' yazısıyla çoğu zaman ölümle sonuçlanan kadına karşı şiddete tepkisini gösteriyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde dünyaya verilmesi gereken en iyi mesajın 'kadına şiddete dur denilmesi' olması gerektiğini anlatan Can, bir otel çalışanı kadın olarak amigurumi el sanatıyla yaptığı el işiyle kadına karşı şiddete bireysel olarak dikkat çekmek istediğini kaydetti. Can, "Eşiyle sorunlarını konuşmayan erkeklerin yaptığı en çirkin eylem; nikah masasında 'iyi günde kötü günde birlikte hareket edeceğiz' diyen hayat arkadaşını öldürmek oluyor. Çoğu zaman ev basmalarda kavinvalide, kayınpeder, kayınbirader, baldız ve çocuklarını gözünü kırpmadan öldürebiliyor. Günümüzde kadına şiddet olaylarına bağlı ölümler korkutucu oldu. Her kadın eşi tarafından sevilmek ister, öldürülmek istemez." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER