ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ekim 2014 Cuma 13:32

Kadın tedavi edilmeden taburcu edildi iddiası

Kadın tedavi edilmeden taburcu edildi iddiası

Vücudunda 16 saçma bulunan kadın tedavi edilmeden taburcu edildi iddiası


Gaziantep'te silahlı kavganın ortasında kalan Sibel Mamatlar'ın(29) vücudundaki 16 saçmayla birlikte hastaneden 'saçmalardan bir şey olmaz' diyerek taburcu edildiği iddia edildi. 2 gündür eşine pansuman dahi yapılmadığını dile getiren Adem Mamatlar, “Sağlıkta adalet istiyoruz. Burada insan değerinin ne kadar ucuz, ne kadar düşük olduğunu yaşadım. Sigortalı olduğum halde, motorumu satacağım, eşimi özel hastaneye götüreceğim. Utansınlar.” dedi.

Sakarya Mahallesi'nde 22 Ekim tarihinde gece geç saatlerde meydana gelen olayda, eşi ve çocuğuyla bakkala giden Sibel Mamatlar, iki grup arasında çıkan silahlı kavganın ortasında kaldı. Vücudunun çeşitli yerlerine 16 adet saçma isabet eden 3 çocuk annesi, ambulansla Ersin Arslan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ailenin iddiasına göre pansuman dahi yapılmadan hastanın taburcu edildiği, hastanın yüzüne isabet eden saçmanın tükürük bezini zedelemesine rağmen hastanenin ilgilenmediği ileri sürüldü. Vücuduna saçma isabet eden kadının eşi Adem Mamatlar (34), “Akşam bakkala gittik, çocuk ile hanım kapının önünde bekliyorlardı. Birden silah sesleri duyduk. Hanım çocuğu içeri götürdü ama kendini kurtaramadı, üzerine saçmaları yedi. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'ne geldik. Doktor, ağrı kesici ve serum verdi, 'hastanızı götürebilirsiniz' dedi. 'Vücudu kanlar içerisinde, bu şekilde nasıl götürelim' dedim. 'Saçmalar tükürük bezine saplandığı için sıkıntı oluşturabilir' dediler. Sabahleyin bizi üniversite hastanesine sevk ettiler.” dedi.

Ersin Arslan Hastanesi'nde olay sisteme adli vaka girilmediği için tıp fakültesinin eşini kabul etmediğini söyleyen Mamatlar, tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Bizi geri Ersin Arslan Hastanesi'ne yolladılar. Antibiyotik verip 'hastanızı götürebilirsiniz' dediler. Saçmaları hala almadılar. Doktorlar saçmalardan bir şey olmaz, yaşar diyorlar. Hiçbir pansuman yapmadılar. Sağlıkta adalet istiyoruz. Burada insan değerinin ne kadar ucuz, ne kadar düşük olduğunu yaşadım. Devlet hastanesi bakmadı, şimdi özel hastaneye götüreceğim. Gerekenin yapılması için şikayetçiyim. 2 günden beridir, bir pansuman dahi yapılmadı. Sigortalı olduğum halde motorumu satacağım, özel hastaneye götüreceğim, utansınlar. İnsanlara el açan bir milletiz ama kendimize verdiğimiz değer bu kadar.”

"BİZİMLE İLGİLENİLMEDİ"

"Yaşam tarzımız en azami olduğu için mi bu muameleye maruz kalıyoruz" diye soran İbrahim Halil Mamatlar(27) ise yengesinin ayağa dahi kalkamadığı halde hastane yetkililerin ilgilenmeyerek, taburcu ettiğini ifade etti. Hastadan sadece kan alındığını, pansuman dahi yapılmadığını belirten Mamatlar, “Dr. Alparslan bey hastamızı taburcu etti. Başka bir doktor gelip 'hastanın yüzünde saçmalar yüzünden bir problem var, ameliyat gerektirebilir, hasta yatacak' dedi. Hastadan sadece kan alındı, pansuman dahi yapılmadı. Burada ki herhangi bir doktor veya hemşirelerin ailesinden bir ferdi burada böyle bir rahatsızlık geçirse bu tavrı mı sergilerler?” şeklinde konuştu.

HASTANE AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili hastaneden yapılan açıklamada ise iddialar yalanlanarak, şunlar kaydedildi: “Hasta, hastanemize geldi. Değişik dallarda 4 tane uzman inceledi. Müdahaleye gerek yoktu. Hastanın hayati tehlikesi olmadığı için antibiyotik ile ağrılarının kesileceğini, zamanla da saçmaların kendiliğinden vücuttan atılacağını söyledik.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER