ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 11:55

Kadın sayısını arttırıyor


Jandarma Genel Komutanlığı, şiddet mağduru kadınların korunması ve sorunlarını kolluk güçlerine rahatça anlatmaları amacıyla kadrosundaki sözleşmeli kadın astsubay sayısını her geçen yıl daha da artırıyor.
     AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, şiddet ve kötü muameleye maruz kalan kadınların korunmasına yönelik kolluk faaliyetlerini etkin şekilde yürüten Jandarma Genel Komutanlığı, yurt genelinde kadınları bilgilendirmenin yanı sıra kadrolarındaki kadın astsubay sayısını da giderek artırıyor.
     İlk kez 2003 yılında sözleşmeli kadın astsubay istihdamına başlayan Jandarma teşkilatı, halen görevlerine devam eden 376 kadın astsubayın yanı sıra bu yıl üniversite mezunu 40 kadın astsubayı daha bünyesine kattı. Jandarma, gelecek yıl ise 80 sözleşmeli kadın astsubay ile kadrosundaki kadın personel sayısını artırmayı sürdürecek.
     Jandarma Okullar Komutanlığı'nda 1 yıl süreyle eğitim gören kadın astsubaylar, askeri ve mesleki konularla birlikte spor, hukuk ve sosyal bilimler alanlarında dersler görüyorlar. Kadın astsubaylar, eğitimlerinin yanı sıra aile içi şiddetin önlenmesi ve şiddet mağduru kadınların korunması konusunda da uygulamalı eğitimden geçiriliyor.
     Kurs boyunca şiddet mağduru kadınların, sorunlarını kolluk güçlerine rahatça ifade edebilmelerini sağlayacak yaklaşımları öğrenen kadın astsubaylar, görev yapacakları il ve ilçe jandarma komutanlıklarının asayiş timlerinde, şiddet mağduru kadınlara gerektiğinde nasıl sığınma ve koruma sağlayacakları konularında da bilinçlendiriliyor.
    
     -''Kadın mağdurlar, bizi görünce güven kazanıyor''-
    
     Jandarma Astsubay Çavuş Selma İdis, jandarma bünyesinde bayan personelin görev yapmasının özellikle kırsal bölgelerde yaşayan kadınların kolluk güçlerine sığınmasına ve sorunlarını açmasına önemli katkılar sağladığını belirtti.
     Şiddet mağduru kadınların, jandarma karakollarında bayan personelle karşılaştıklarında güven kazandıklarını ve daha rahat hareket ettiklerini ifade eden İdis, bu sayede aile içinde yaşanan sorunları kolayca dile getirebildiklerini anlattı.
     İdis, bayan jandarma personeli olarak kadın mağdurlara ellerinden gelen yakınlığı gösterdiklerini, kanunların verdiği yetki çerçevesinde şiddet mağduru kadınlara yardımcı olduklarını kaydetti.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER