ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:05

''Kadın Dostu Kentler Projesi''


Türkiye'de yerel düzeyde kadın-erkek eşitliğini güçlendirmek amacıyla yürütülen ''Kadın Dostu Kentler Projesi'' kapsamında Malatya'da istişare toplantısı yapıldı.
     Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu (UNFPA) Malatya Temsilciliği'nce Öğretmenevi'nde düzenlenen toplantının açılışında konuşan Vali Vasip Şahin, Kadın Dostu Kent Projesi'nin İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda, BM tarafından yürütüldüğünü belirtti.
     İsveç Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen projeyle, kadınların sağlık, eğitim, sosyal hizmetler ve istihdam imkanları ile kaliteli ve güvenli kentsel hizmetlere kavuşmasının, şiddete maruz kaldığında haklarını güvence altına alacak mekanizmalara ulaşmasının hedeflendiğini kaydeden Şahin, projeyle yerel yönetimlerin bu gibi konularda planlama ve karar süreçlerine katılımının sağlanacağını ifade etti.
     Proje kapsamında Malatya'da bugüne kadar belli faaliyetlerin yürütüldüğünü aktaran Şahin, ''Kamu kurumları başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına ve paydaşlara özellikle söylüyorum. Bu projenin amacına uygun faaliyetlerde biraz daha dikkatli ve etkili çalışmalar yapmalıyız'' dedi.
     Yürütülen çalışmalar sonucu Türkiye'de kadınların epeyce bir hak elde ettiğini belirten Şahin, ''Buna rağmen daha kat edilecek çok yol olduğunu, kadınlarımızın sosyal hayata daha çok katılması noktasında erkekler olarak biraz daha fedakarlık yapmamız gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.
     Vali Şahin, kadınların ve kızların toplumsal hayata daha çok katılmasıyla Türkiye'nin önündeki 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmasının kolaylaşacağını ifade ederek, özellikle sivil toplum kuruluşlarından bu işleri daha çok sahiplenmelerini istedi.
     UNFPA Türkiye Temsilcisi Zahid-ul Huque ise 140 ülkeyle sağlık, nüfus ve toplumsal cinsiyet alanlarında çalışma yaptıklarını belirterek, ''Malatya bu anlamda çok başarılı faaliyetler gerçekleştirmiş bir kent. Hem ülkesinde hem de dünyada pek çok kente model teşkil edeceğine inanmaktayım. Gerek yerel mülki amirler gerekse sivil toplum kuruluşlarının işleviyle birtakım faaliyetler yürütüldüğünü görmekteyim. Bu işlevin artarak devam etmesini diliyorum'' diye konuştu.
     AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık da AK Parti hükümetlerinin toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yaptığı çalışmaları anlattı.
     Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve UNFPA Malatya Temsilcisi Müjde Demirkazık ise yaptıkları faaliyetleri aktardı. Toplantıya, kentte faaliyet gösteren kadın dernekleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra bazı kurum ve kuruluşların müdürleri katıldı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER