ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2013 Perşembe 17:04

Kadın derneğinin engelliler için hazırladığı proje hibe kazandı


Hatay'ın Erzin ilçesindeki Erzin Kadın Dayanışma Derneği'nin zihinsel engelliler için hazırladığı proje, 75 bin lira hibe kazandı. Tamamı dernek yöneticileri ve üyeleri tarafından hazırlanan "Bak Ben Yaptım" isimli projede, zihinsel engellilerin eğitimini amaçlıyor.

Bir yıl önce faaliyete başlayan dernek, örnek teşkil edecek bir projeye imza attı. Zihinsel engellileri hayata kazandırma ve üretir hale getirme amacıyla hazırlanan proje, SODES Sosyal Destek Programı çerçevesinde Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA)'ndan hibe destek kazandı. Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen tanıtım toplantısında açılış konuşması yapan Erzin Kaymakamı İskender Yönden, kadınlar tarafından yapılan projenin takdire şâyan bir iş olduğunu belirtti. Göreve başladığı günden beri ilçede yapılan birçok projenin hibe kazandığını vurgulayan Kaymakam Yönden, kendisi için "Bak Ben Yaptım"ın ayrı bir önemi olduğunu ifade etti.

Dünyadaki bütün canlıların yaşama hakkı olduğunu belirten Erzin Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Songül Karaosmanoğlu ise, ''Zihinsel engelli bireyler kişisel bakım, çevreye uyum, dil, iletişim ve duyusal motor becerilerinde yaşıtlarına göre geç ve yavaş gelişirler. Biz de dernek yöneticileri ve üyeleri olarak, bu insanların da hayatta iyi koşullarda yaşamaları ve yaşam içerisinde kendilerine olan güveni kazanmaları ve üretir hale gelmeleri için böyle bir proje yaptık. Çok şükür projemiz hibe desteği kazandı. Kazanılan hibe desteği, engelli vatandaşlarımızın eğitimi ve onlara meslek kazandırmak için kullanılacaktır. Dernek binamızda Halk Eğitim usta öğreticileri tarafından bu insanlara eğitim verilecektir." dedi.

Toplantıda bir sunum yapan Mustafa Kemal Üniversitesi Özel Gereksinimli Bireyler Birim Başkanı ve Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Ayşegül Şükran Öz de şunları kaydetti: "Zeka, doğuştan var olan ve hayat boyunca deneyimlerle gelişen problem çözme gücüdür. Bu güçle insan kendisini ve çevresini anlar, olayları muhakeme eder, sonuçlar çıkarır ve uyumla hayatını devam ettirir. Zihinsel engellilik doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişimsel dönemde ortaya çıkan, uyumlu davranışlarda görülen yetersizliğe ilaveten dikkat, algılama, bellek ve muhakeme gibi genel zeka fonksiyonları açısından normalin altında olma durumudur. Bu bakımdan bu projeye destek veriyorum. Dernek yöneticilerinin ve engelli çocuğu bulunan bütün ailelerin hizmetindeyim. Aileler, hiç çekinmeden beni arayabilirler.''

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER