ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2014 Cumartesi 18:07

Kaçırılan uzman çavuş 26 gün sonra serbest

Kaçırılan uzman çavuş 26 gün sonra serbest

PKK'nın Diyarbakır'ın Hani ilçesinde 27 Mayıs'ta aracını yaktıktan sonra kaçırdığı uzman çavuş İlhan Çalışkan'ı serbest bıraktı.


Aralarında BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de olduğu heyet, PKK'dan teslim aldıkları uzman çavuş Çalışkan'ı Lice Kaymakamlığı'na teslim etti.

Mardin'de görevli Uzman Çavuş İlhan Çalışkan, rahatsızlığı nedeniyle Erzurum'da hastanede tedavi gören eşinin yanına giderken otomobili 27 Mayıs günü saat 19.30 sıralarında, Diyarbakır'ın Hani ilçesi Karaçayır bölgesinde bir grup PKK'lı tarafından durdurulmuştu. PKK'lılar otomobilini yaktıkları Uzman Çavuş Çalışkan'ı yanlarına alarak bölgeden ayrılmıştı. Uzman çavuşun kaçırılmasından sonra bölgede hemen hemen bütün yolları ulaşıma kapatan PKK, çözüm süreci kapsamında somut adım atılması halinde Çalışkan'ı serbest bırakacaklarını dile getirmişti. KCK ise geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak yol kesme ve asker alıkoyma gibi eylemler yerine demokratik başkaldırı eylemleri yapılması çağrısında bulunmuştu.

Örgütün bu açıklaması üzerine PKK, 24 gün boyunca kapalı tutttuğu Diyarbakır-Bingöl karayolunu trafiğe açtı. Uzman çavuşun bırakılması için de BDP, İHD, Baro ve KESK temsilcilerinden oluşan heyet kuruldu. Bu sabah Lice ve Kulp bölgesine gitti. BDP Diyarbakır Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Nahit Eren, KESK Dönem Sözcüsü Ramazan Kaval'dan oluşan heyet, PKK'lılarla görüşerek uzman çavuş Çalışkan'ı aldı. Heyet Çalışkan'ı Lice Kaymakamlığı'na teslim etti. Daha önce aynı bölgede kaçırılan 2 uzman çavuş HDP tarafından PKK'dan alınmış Lice Kaymakamlığı'na teslim edilmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER