ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 22:50

Kaçıran PKK'lıya ceza yağdı


Van'ın Çatak ilçesinde 7 Eylül 2011 terör örgütü PKK mensuplarınca kaçırılan polis memuru Nadir Özgen'in akibetinden hala bir haber alınamazken, olaya katıldığı gerekçesiyle yakalanan ve hakkında dava açılan Iraklı PKK'lı Muhammed Hüseyin Hasan'a ağırlaştırılmış ömür boyu ve 70 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Murat Karayılan'ın korumalığını da yaptığını itiraf eden Hasan, Van'daki depremden sonra oluşan güvenlik zafiyetini fırsat bilerek kanlı bir eylem yapma kararı aldıklarını söyledi.

Van'ın Çatak İlçe Emniyet Amirliği'nde görevli Aydın'ın Söke ilçesi nüfusuna kayıtlı 8 yıllık polis memuru 28 yaşındaki Nadir Özgen, katıldığı bir düğünden dönerken bir grup PKK'lı tarafından kaçırıldı. Kaçırıldığı günden buyana kendisinden haber alınamayan polis memurunun Kuzey Irak'taki PKK kamplarında ve sağ olduğu ise yakalanan bir PKK'lının ifadelerinde ortaya çıktı. Kaçırılma olayı sonrası deprem dönemi Van'a başka bir eyleme katılmak üzere gelen PKK'lı Muhammed Hüseyin Hasan, 1 Kasım 2011'de polisin yaptığı operasyonla Van'a giriş yaparken patlayıcı ve silahıyla birlikte yakalandı. Hakkında Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, terör örgütü faaliyeti kapsamında kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli yağma, kamu malına zarar verme, izinsiz patlayıcı madde ve ruhsatsız silah bulundurma' suçlarından dava açıldı.

PKK'lı Hasan'ın davasını mahkeme heyeti karara bağladı. Hakim karşısına çıkan PKK'lı Iraklı Muhammed Hüseyin Hasan'a ağırlaştırılmış ömür boyu ve 70 yıl 11 ay 20 gün hapis ile 211 bin lira para cezası verildi. PKK'lı Hasan, ifadesinde Çatak'ta kaçırılan Polis Memuru Nadir Özgen'in Kuzey Irak'ta bulunan PKK kamplarına gönderildiğini ve kendisi yakalanmadan önce de polis memurunun sağ olduğunu söyledi. Bir dönem PKK'lı Murat Karayılan'ın korumalığını yaptığını belirten PKK'lı Hasan, 13 Temmuz 2011'de Çatak İlçe Emniyet Amirliği'ne düzenlenen silahlı saldırının emrini de kendisini verdiğini itiraf etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER