ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 15:17

Kaçan kızgın boğa uyuşturucu iğneyle vurularak bayıltıldı


Sakarya'nın Serdivan ilçesinde kesime götürüldüğü sırada sahiplerinin elinden kaçan boğa, uyuşturucu iğne vurularak bayıltıldı. Boğa, bayıltıldığı yerde kesildi.

Olay, Serdivan Mezarlığı yakınlarında meydana geldi. Kesime götürülün kurbanlık bir boğa, sahiplerinin elinden kaçmayı başardı. Bir süre kaçan boğayı kovalayan hayvan sahipleri, kızgın boğayı yakalayamayınca polisten yardım istedi. Olay yerine gelen polis, durumu Sakarya Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Bu arada, kızgın boğayı sakinleştirmek için bulunduğu yere kamyonetle inek getirildi. Bu da kızgın boğayı sakinleştirmedi. Kızgın boğa, hayvan sahipleri, polis ve gazetecilere zaman zaman zor anlar yaşattı.

Olay yerine gelen boğa yakalama ekibi, hayvanı bayıltmadan önce sahiplerinden imza aldı. izin alınmasının ardından araçla kızgın boğaya yanaşan görevli, silahla bayıltıcı iğne attığı boğayı bir kaç denemeden sonra bayılttı. Bir kaç dakika içinde yere yığılan boğa, sahipleri tarafından bulunduğu yerde kesildi.

Veteriner hekim Büşra Akbulut, kullanılan bayıltıcı iğnenin hayvanın helalliğini bozmadığını ifade ederek, "Kurban telaşıyla kaçan hayvanımıza kimsenin tehlike altına alınmaması için bayıltıcı silahlar atılıyor. Yakalama o şekilde oluyor. Diğer yöntemlerin hepsi hem hayvan hem insanlar için tehlikeli yöntemler. Kullandığımız ilaçların sadece anestezi etkisi olduğu için hemen kesime hazır bulundurulması gerekiyor. Hemen kesim olmalı. Çünkü solunum yollarını deprese ederek etki ediyor ilacımız. O nedenle hemen kesilmeli." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER