ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 11:56

Kaçakları gasp eden sahte polislere operasyon


İstanbul’a kaçak yollarla gelen kişileri, kaldıkları yerlere düzenledikleri sahte polis baskınlarıyla korkutup para ve değerli eşyalarını gasp ettikleri öne sürülen 12 kişi gözaltına alındı. Çete içerisinde yer alan yabancı uyruklu 5 kişinin, gasp edilecek hedefleri çete üyelerine bildirdikleri tespit edildi. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 10’u tutuklanıp cezaevine gönderildi. Baskına gelen kişilerin sahte polis olduğunun anlaşılması üzerine yaşanan kovalamaca güvenlik kameralarına yansıdı. Şüphelilerle birlikte çakmak görünümlü ve kuru sıkı 2 tabanca, polis yelekleri, kelepçeler, elektro şok cihazı, zincirler ele geçirildi. Baskın yapılan evlerin birinden kurtarılan elleri ve ayakları zincirle bağlanmış Bangladeşli bir kişinin ise şebeke tarafından fidye amacıyla kaçırıldığı ortaya çıktı.

Bayrampaşa’da iki grup arasında 20 Ekim’de yaşanan kovalamaca, sahte polis çetesini ortaya çıkardı. Türkiye’ye kaçak yollardan giren kişilerin karıştığı olay sonrası bu kişilerin kaldığı adresi tespit eden polis, evde kalan 4 Bangladeşliyi gözaltına aldı. Olayın mağdur tarafı olduğu anlaşılan kişilerin; “Kendilerine polis süsü veren kişiler kaldığımız eve gelip kapıyı kırarak içeri girdi. Polis yelekli, telsizli, silahlı kişiler, ellerindeki elektroşok cihazı ile bizi zincirlemek istediler. Ancak bir arkadaşımız, daha önce kaldığı evde aynı şeylere maruz kaldığı için bu kişilerin sahte polis olduğunu tanıdı. Biz de bağırmaya başlayınca, sahte polisler kaçmaya başladı.” ifadesi üzerine sahte polislerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

SAHTE POLİSLERLE KOVALAMACA GÜVENLİK KAMERASINDA

Sahte polislerin gasp etmeye çalıştığı kişilerce kovalanma anı bölgedeki güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde sahte polislerin arkalarına bakmadan hızla bölgeden uzaklaşmaları yer aldı. Bu görüntüleri inceleyen Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, Bayrampaşa, Esenler ve Fatih’teki 7 farklı adrese düzenledikleri eş zamanlı baskınlarda liderliğini bir tekstil atölyesinde çalışan Nihat A.’nın (28) yaptığı 5’i yabancı uyruklu 12 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin evlerinde ve üzerlerinde yapılan aramalarda bir kuru sıkı tabanca, tabanca görünümlü bir çakmak, polis yelekleri, kelepçeler, zincirler, asma kilitler, bağlama ipleri, cep telefonu şeklinde elektro şok cihazı ve bazı Bangladeşlilerden gasp edilen cep telefonları ele geçirildi.

Yapılan incelemede Türkiye’ye kaçak olan giren Bangladeşlilerin kaldıkları evleri tespit eden şebeke elemanlarının kendilerine polis süsü vererek baskınlar yaptığı ortaya çıktı. Çete içerisindeki 5 Bangladeşlinin hedef seçilen adresleri çete üyeleriyle paylaştığı tespit edildi. Polis yeleği giyerek evlere giren şebeke elemanlarının içerde bulunan Bangladeşlileri yere yatırdığı para ve cep telefonlarını gasp ettikten sonra zincirlerle bağlayıp kaçtıkları öğrenildi. Şebekenin bu güne kadar göçmenlerin kaldığı 3 eve baskın yaptıklarını son baskında ise direniş görünce kaçmak zorunda kaldıklarını ortaya çıkardı.

Öte yandan baskınlar sırasında şüphelilerin kaldığı bir evde elleri ve ayakları zincirle bağlı perişan bir halde bulunan Bangladeş uyruklu Haşim İslam’ın ise fidye amacıyla kaçırıldığı öğrenildi. Polis yaptığı araştırmada Haşim İslam’ın, İran’da insan ticareti yapan ağabeyinden fidye istemek amacıyla kaçırıldığını tespit etti.

Poliste işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 12 kişiden 10’u tutuklanıp cezaevine gönderildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER