ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 12:25

Kaçak yapı mücadelesini Bakanlık kazandı


 Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Uludağ'da orman alanına kaçak yapı inşasına ilişkin yürüttüğü hukuk mücadelesini kazandı. Ağaoğlu Grubuna ait otel ve sosyal yapıların yıkımına karşı alınan yürütmeyi durdurma kararı, Bakanlığın itirazı üzerine kaldırıldı. Binalar Bakanlığa teslim edilirken, Ağaoğlu Grubu da davadan feragat etti.
     AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Uludağ 1. Gelişim Bölgesi Kurtkaya mevkisinde Uludağ Tur-Uludağ Turizm ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen Ağaoğlu Otel ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bölge Müdürlüğünce başlatılan süreç tamamlandı.
     Süreç, Bakanlık Bölge Müdürlüğünün, 2012'de söz konusu şirketin tahsis alanı dışında, ormanlık araziye aralarında otelin de yer aldığı 5 ayrı izinsiz inşa edilmiş yapının bulunduğunu raporlaması üzerine başladı.
     Ardından Taşınmaz Mal Zilyedliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında, Osmangazi Kaymakamlığına müracaatta bulunuldu.
     Kaymakamlık ile Bursa Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü de Aralık 2012'de orman alanına tecavüzü teyit edince Osmangazi Kaymakamlığınca Şubat 2013'te 5 ayrı men kararı verildi. Mart 2013'te söz konusu men kararlarının infazı için tesise gidildiğinde, Uludağ Tur-Uludağ Turizm ve Tic. A.Ş. tarafından Bursa 1. İdare Mahkemesi, Bursa 2. İdare Mahkemesi ve Bursa 3. İdare Mahkemesinden söz konusu men kararlarının yürütmesinin durdurulması kararı alındı.
     Bunun üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yürütmenin durdurulması kararlarına itiraz etti.
     Gelinen aşamada, başvuruyu değerlendiren söz konusu mahkemeler, Bakanlığı haklı bularak yürütmeyi durdurma kararlarının 4'ünü kaldırdı. Kararların Osmangazi Kaymakamlığına tebliğinin ardından, 26 Nisan 2013'te, 4 men kararı mahallinde infaz edilerek söz konusu bağımsız bölümler, Bakanlık Bölge Müdürlüğüne teslim edildi.
     Geriye kalan 1 yürütmeyi durdurma kararı da kaldırılınca Uludağ Tur-Uludağ Turizm ve Tic. A.Ş tarafından 2 Mayıs 2013'te 5 ayrı dosyanın tamamı için davadan feragat dilekçesi verildi.
     Bu kapsamda 5. bölüm de önümüzdeki günlerde Bakanlık Bölge Müdürlüğüne teslim edilecek.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER