ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2013 Salı 12:08

Kaçak avlanmayla mücadele


Diyarbakır'da Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri, kar yağışının ardından artan kaçak avlanmayı engellemek için sıfırın altında 15 derecede büyük çaba sarf ediyor.

Sürdürülebilir avcılık ve yaban hayatının korunması amacıyla kaçak avlanmayı önlemeye çalışan Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri, kent merkezi ve ilçelerdeki denetimlerini kar yağışının ardından yoğunlaştırdı.

Sıcaklığın eksi 15 dereceye düştüğü karla kaplı kırsal alandaki avlanma bölgelerinde kontrollerini sıklaştıran ekipler, saatler süren zorlu yürüyüşün ardından yasa dışı avlananları yakalıyor.

Denetimlerde kaçak avlandıkları tespit edilenlere, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun ilgili maddeleri uyarınca ceza uygulanıyor.

 30 kişi yakalandı

Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü Av Koruma Şefi Vahap Avcı, AA muhabirine, son bir haftadır etkili olan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle yabani hayvanların yüksek kesimlerde yiyecek bulamadığını söyledi.

Yiyecek bulmak için yerleşim birimlerine yaklaşan keklik, tavşan, kaya güvercini ve ördek gibi hayvanları vurmak isteyenlerin kaçak avlanma faaliyetlerini yoğunlaştırdığını vurgulayan Avcı, bunu önlemek için her gün denetim yaptıklarını aktardı.

Avcı, kaçak avlanmanın yaban hayatını tehdit ettiğini, sürdürülebilir avcılık ve yaban hayatının korunması amacıyla ekiplerin 24 saat esaslı çalıştığını kaydederek, son bir haftadaki denetimlerde kaçak avlanan 30 kişi hakkında işlem yaptıklarını bildirdi.

Avcı, bu kişilere 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun ilgili maddeleri uyarınca toplam 20 bin lira ceza verdiklerini dile getirdi.

 Anadolu yaban koyununu vurmanın cezası 60 bin lira

Kontrollerde yakaladıkları kişilere büyük bölümünün avcılık belgesinin bulunmaması ve av günleri dışında avlandıkları gerekçesi ile ceza verildiğini ifade eden Avcı, şöyle konuştu:

"Birçok avcı hayvan vurmamalarına rağmen ceza uygulanmasına tepki gösteriyor. Oysa bunların avlanırken hayvan vurmaması ceza yazılmasını engellemez. Avda yakaladığımız şahıs zaten bir şey vurmuşsa vurduğu hayvana göre tazminat cezası alır. Bir şey vurmasa dahi av yapıyorsa bizim için o kişi cezayı hak ediyordur. Anadolu yaban koyununun 60 bin lira, leoparın ise 50 bin lira tazminat cezası var. Kaçak avlananların ruhsatı yoksa tüfeğine el koyuyoruz. Avcılık belgesi yoksa 437 lira, av günü değilse 291 lira, eğer tüfeği yarı otomatik tüfek ise 217 lira ceza uyguluyoruz."

Avcı, çarşamba, cumartesi ve pazar günleri ile resmi ve idari tatillerin av günü olduğunu belirterek, "Yaban domuzu için salı günleri de av günüdür. Fakat tüfekte domuz kurşunu dışında başka tür fişek bulundurulamaz" diye konuştu.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER