ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 14:59

Kabrin, sahabe Muaz Bin Cebel’e ait olmadığı ortaya çıktı

Kabrin, sahabe Muaz Bin Cebele ait olmadığı ortaya çıktı


Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bulunan ve her yıl binlerce vatandaşın ziyaret ettiği türbenin sahabe Muaz Bin Cebel hazretlerine ait olmadığı ortaya çıktı. Sahabe mezarlarıyla ilgili çalışma yapan bilim adamları, Silvan’ın Ömerkan Köyü’nde bulunan ve her yıl adına üç gün süren şenliklerin yapıldığı kabir ve türbenin Muaz Bin Cebel döneminde sahabe ordusuyla birlikte savaşıp şehit düşen bekar bir gence ait olduğunu belirledi. Hz. Muhammed'in(SAV) arkadaşlarından sahabe Muaz Bin Cebel’in ise 41 yaşında Şam’da vebadan hayatını kaybettiği biliniyor.

Diyarbakır’ın fethi ve sahabeleri üzerine saha çalışmaları yapan Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Haspolat, Murat ovasında bulunan Ömerkan köyünde bulunan türbenin sahabe Muaz Bin Cebel’e değil onun döneminde sahabe ordularıyla birlikte savaşıp şehit düşen bekar bir gence ait olduğunu söyledi. Hz. Ömer döneminde sahabe ordusunun Diyarbakır’ı fethetmek için surlara yakın bir bölgede konuşlandığı zaman şehrin hakimi Meryem Dara’nın Hıristiyan valilerden yardım istediğini söyledi. Ahlat valisinin kızı Taron’un 4 bin kişi, Bitlis valisinin oğlu Buğur’un 3 bin kişi Senasine(Silvan) dağlarının hakiminin oğlu Moş’un bir kuvvetle yardıma geldiğini kaydetti. Bu sırada
Bitlis valisinin oğlu Buğur’in İslam ordularının yanına geçerek Ahlat valisinin kızı Taron’u da kaçırıp evlendiğini anlatan Haspolat, “İslam orduları ile Bitlis valisinin oğlu Buğur; Ahlat ve Senasine kuvvetleriyle Silvan yakınlarında çatışmaya girer, bu çatışmada Ahlat ve Senasine kuvvetleri yenilir. Bu çatışmada şehit düşen bir sahabeler bu bölgede defnedilir." diyor.

Bu bölgedeki sahabeler için Murat şenlikleri adıyla her yıl anma yapıldığını anlatan Haspolat, şenliklerin yapıldığı bölgede Muaz Bin Cebel adına türbe ve kabir bulunduğunu kaydetti. Haspolat, "İslam tarihi kaynakları sahabe Muaz Bin Cebel’in bu bölgede gelmediğini belirtiyor. Muaz Bin Cebel evli ve 41 yaşında Şam’da vebadan hayatını kaybeder ve kabri oradadır." diye konuşuyor.

Silvan’daki kabrin ise evleneceği gün sahabe ordusuna katılan ve şehit olan bir gence ait olduğunu belirten Haspolat, "Şehit olan bu genç evleneceği gün orduya katılır. Bazı kaynaklarda sahabe ordusu içinde kol komutanlığı yaptığı bilgisi vardır. Savaşta şehit düşer ve evlenemez. Aynı bölgede sahabelerin de şehit düştüğü bilgisi var. Burada Murat şenlikleri adıyla anma yapılır. Mezar taşında Muaz Bin Cebel yazılı mezar var. Ancak bu doğru bir bilgi değil." şeklinde konuşuyor. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER