ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 12:46

'Kabe'de 70 peygamberin kabri var'

Kabede 70 peygamberin kabri var


Sakarya Akyazı Eğitim ve Sosyal Hayatı Destekleme Derneği (AKEGDER) tarafından Akyazı Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen ’Kutsal Mekânlara Manevi Yolculuk’ programına konuşmacı olarak Eğitimci Yazar Halit Akçor, Kabe’nin tavaf alanında 70 peygamberin kabrinin bulunduğunu, bunu bilen kişinin tavafıyla bilmeyenin tavafının aynı olamayacağını söyledi.

Konuşmasına Peygamber Efendimizin(sav) ‘Kabrimi ziyaret eden kimse için Kıyamet günü şefaatçi olmak benim üzerime vazifedir’ sözüyle başlayan Halit Akçor “Her Müslüman’ın gönlünde, bir gün Hacca veya Umre’ye gidip Beytullah’a yüz sürmek, Arafat’ta vakfe yapmak, Resürüllah’ın huzuruna çıkmak be buram, buram mana havası kokan, kutsal mekânları ziyaret etme arzusu ve iştiyakı yatar. Yarın öbür gün Mekke’ye gittiğinizde oradaki kutsal mekanları bilmeniz sizin için önemli. Oraya bilerek giderseniz her adımınızı bilerek atacaksınız. Hangi peygamberin kabrinin yanında olacağınızı bilerek dolaşacaksınız. Kabe’nin tavaf alanında 70 peygamberin kabri var. Bunu bilen kişinin tavafıyla bilmeyenin tavafı aynı olmaz.” şeklinde konuştu.

Mekke’de bulunan birçok yapının Osmanlı imzası taşıdığını ifade eden Eğitimci Yazar Akçor,”Kubbe, Osmanlı mimarisine ait bir mimari tarzıdır. Osmanlı döneminde İslam’ın önde gelen şahsiyetlerine büyük önem verilmiştir. Ecdadımız gittiği her yerde kültür ve medeniyetini en güzel şekilde icra etmiştir. Ecdad, Beytullah’a o kadar saygılı idi ki Mescid-i Haram’dan yükseklikte bir tane bina bulamazdınız. Tren yolu inşaatında çivi ve çekişlere ses çıkmasın diye bez bağlatmıştır. Osmanlı padişahları, Kâbe’nin onarımında, yeni cami, çeşme, aşevi gibi yapılar konuşunda birbirinden güzel birçok eser vermişlerdir. Bu kutsal topraklarda yapılan her şeye hassa olmak gerekmektedir ”diye konuştu.

Programa Akyazı İlçe Müftüsü Mehmet Şenokur, Nüfus Müdürü Abdulhamit Güneş, SAGİAD Başkanı Metin Sert, okul müdürleri, belediye meclis üyeleri ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER