ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 15:17

Kabartma Kur'an-ı Kerim Konferansı başladı


Uluslararası Kabartma (Braille) Kuran-ı Kerim Konferansı Esenyurt Belediyesi ve Beyaz Ay Derneği'nin öncülüğünde başladı. Esenyurt Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılışa Endonezya, Güney Afrika, Hindistan, İngiltere, Malezya, Mısır, Pakistan, Suudi Arabistan, İran, Ürdün ve Filistin'den gelen temsilciler katıldı. Konferans ile farklı dillerde yazılan Kuran-ı Kerim'lerin aynı sistemle okunup yayılmasının sağlanması amaçlanıyor.

Dünyanın farklı yerlerinde kabartma Kuran basımı ve eğitim veren kuruluşlar arasında koordinasyonun sağlanması, katılımcı kuruluşlar arasında kabartma Kuran basımı konusunda kullanılan teknolojilerin değerlendirilmesi, evrensel bir kabartma Kuran sisteminin oluşturulması, internet üzerinden bu sistemin ulaşılır hale getirilmesi, görme engelli Müslümanların Kuran-ı Kerim ihtiyaçlarının karşılanması ve farklı dillerde kabartma Kuran-Kerim hazırlanması konusunda düzenlenen konferansta, 40 katılımcı yer alıyor.

Programa Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğu, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ve 13 ülkeden gelen temsilciler katıldı. Toplantıya katılanlar arasında çok sayıda görme engelli de yer aldı.

4-9 Şubat 2013 tarihleri arasında yapılacak toplantıların açılışı, Sultanahmet Camii Müezzini İbrahim Altıntaş'ın okuduğu Kuran-ı Kerim ile başladı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, engellilere yönelik programın önemine işaret ederek, Kuranı- Kerim'de insanların en hayırlı olanlarının Kuran öğrenen ve öğretenler olarak belirtildiğini ifade etti. Dünyanın her yerindeki engellilerin aynı standartlarda kabartma Kuran-ı Kerim okuması gerektiğini belirten Bozdağ, farklılıkların bu konferans ile ortadan kaldırılmasının önünü açabileceğine vurgu yaptı.

'IRKÇILIK KURAN-I KERİM'DE YOKTUR'

İnsanların engelli olmayı seçme şansına sahip olmadığını belirten Bozdağ, Kuran- Kerim'de ırkçılığın yasaklandığını ve en iyi kulun takva itibariyle üstün olabileceğini belirttiğini anlattı. Bozdağ, "Kuran-ı Kerim'de falan kavimden, ya da falan soydan demiyor. Ya da engelli-engelsiz demiyor. Kim üstündür. Allah'a en iyi kul olan üstündür. Peki bu ayeti kavrayan bir kişi ırkçılık yaparak, bir ırkın üstünlüğü yaparak ölmeye öldürmeye gidebilir mi, terör örgütlerine gidebilir mi? Gidemez, çünkü Allah ölçüyü koymuş." dedi.

İslam dininin engelliye de sağlıklı olana da kaldıramayacağından fazlasını yüklemediğini anlatan Bozdağ, engelliye sahip çıkan ve onu yücelten bir Peygamberin ve Kuran'ın ümmeti olduklarını ifade etti. "Herkes bize gelsin diye beklersek hata ederiz" demenin yanlış olduğunu belirten Bozdağ, ihtiyacı olan herkesin ihtiyacını gidermenin görev olduğunu anlattı.

Bozdağ, hukuk yapısının engelli bir yapıya sahip olduğunu anlatarak kanunlarda bile küçük düşürücü ifadelerin yer aldığını ancak bunları değiştirdiklerini, ilk defa engelliler için müstakil bir kanun çıkarıldığını anlattı. Bozdağ, "Bizim hukuk mevzuatımız bir defa engelli bir bakış açısına sahipti. Kununlarımızda engelli vatadaşlarımızı aşağılayan ifadeler vardı. Bütün bunları kanunlarımızdan attık." şeklinde konuştu.

Bozdağ, camilerde engelliler için yapılacak yeni çalışmaları ise şu şeklide sıraladı: "Camilerde izli yolu olan halılar olacak, avluda hissedilir karolar, duvarlarda yapılacak tutacaklar olacak. Merdivenler alçak olarak yapılacak, kadın ve erkek için ayrı engelli tuvaletleri olacak, yaşlı vatandaşlar için özel asansör sistemi, tarihi yapılara zarar vermeden güvenlikli taşıma sistemi, tekerlekli sandalye ile camiye gelenlerin araçlarıyla camiye girmeleri ve bu haliyle saf tutabilmeleri sağlanacak. Kadınlar için bebek odası ve ayrı abdesthane imkanları planlanacak. Bütün camilerde kabartma Kuran ve elifba olacak."

Eski Milletvekili ve Beyaz Ay Derneği Başkanı Lokman Ayva, engellilerin günlük hayatta yaşadığı sorunlar ve bu sorunların giderilmesi adına atılması gereken adımları anlattı. Engellilere yaşamda öncelikler tanınmasıyla ilgili girişimler gerektiğini belirten Ayva, bütün dünyada gücün kullanımıyla ilgili her zaman tartışmaların yaşandığını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER