ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 20:24

Kaan 19 sınıfının 11. gemisi hizmette

Kaan 19 sınıfının 11. gemisi hizmette

Kaan 19 sınıfının 11. gemisi ,Güney Marmara'da hizmette..


Merkezi Bursa’nın Mudanya ilçesinde bulunan Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanlığı’nın sorumluluk bölgesinde hizmet verecek olan Kaan 19 sınıfının 11. Gemisi, 'TCSG-29' törenle hizmete girdi.

    Yaklaşık 23 metre uzunluğunda, 5 metre eninde ve 23 ton ağırlığında olan TCSG-29 botunun hizmete girmesi nedeniyle Mudanya’nın Güzelyalı Mahallesi Balıkçı Barınağı’ndaki 17 Bot Komutanlığı’nda tören düzenlendi. Törene, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Adnan Özbal, Güney Marmara Grup Komutanı Binbaşı Tayfun Paşaoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Ay ve Metin Bağcı’nın yanı sıra çevredeki yelken kulüpleri ile davetliler katıldı.

    Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Adnan Özbal, Kaan 19 sınıfı sahil güvenlik botlarının özellikle kıyı sularının güvenlik görevlerinin yerine getirilmesinde önemli katkıları olduğunu belirtti. Yurtdışında da birçok ülkenin önemini çeken bu botların savunma sanayinin önemli ihraç ürünü olduğunu kaydeden Özbal, üretimi Yonca tersanelerinde yapılan botun maksimum süratının 60 deniz mili, 111 kilometre olduğunu söyledi.

    Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise değişim ve gelişimde öncü, denizlerde güven veren Sahil Güvenlik kuruluşuna botun hayırlı olmasını dilerken, TCSG-29’un hizmeti süresince hiçbir kazaya uğramadan vatandaşın can ve mal güvenliğini korumasını temenni etti. Konuşmalar ardından 1 subay, 2 astsubay, 3 uzman erbaş ve 3 erbaş/erden oluşan TCSG-29 Bot Komutanlığı personeli, bahriye örf ve adetlerine uygun olarak and içerek botu teslim aldı. Gemi bayrağının toka edilmesi ardından bot, protokolün ziyaretine açıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER