ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:43

Jurassic Park, Konya'ya geliyor


Dünyada hayranlık uyandıran ve her gün milyonlarca insanın ziyaret edip gezdiği tarihi ve tabii eserler Konya'ya geliyor. Meram Belediyesi'nin 80 bin metrekare alana yaptıracağı Meram Minyatür Parkı, tarihi ve tabii eserleri, Jurassic Park'ta görülen dinozorları ve masal kahramanlarını Konya halkının ayağına getirecek. Dahası milyonlarca turisti Mevlana diyarına çekecek.

Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, bir haftadır 'Unutulmayacak Dev Proje' sloganlarıyla tanıtımı yapılan yatırımı bugün açıkladı. Başkan Kalaycı, yerel ve ulusal basından çok sayıda gazetecinin katıldığı basın toplantısında Türkiye'nin en büyük minyatür parkının Meram'a yapılacağını söyledi. Meram Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında, 80 bin metrekare alana kurulacak minyatür parkının üç bölümden oluşacağı bilgisini veren Başkan Kalaycı, birinci bölümde Türkiye ve dünya üzerindeki eserlerin minyatürlerinden oluşacak 120 eserin sergileneceğini söyledi. İstanbuldaki Miniatürk'ten daha büyük olacak şekilde yapılacak parkın, ikinci bölümde dünyada yaşamış tarih öncesi canlıların yani dinozorların maketlerinden oluşacak 50 eser yeralacak. Başkan Serdar Kalaycı, dinozorların birebir ölçekli hareket edebilir şekilde yapılacağını söyledi.

Dinozor bölümünün Avrupadaki müzeler dahil bu alanda yapılmış en çok hareketli dinozorun bulunduğu en büyük alana sahip prehistorik park olacağını anlatan Başkan Kalaycı, parkın üçüncü bölümünde ise bütün dünya çocuklarının yakından tanıdığı masal kahramanlarının maketlerinin yeralacağını kaydetti. Her üç bölümde sergilenecek eserlerin gerçeklerine tıpatıp benzeyeceğini belirten Kalaycı, "Türkiye'nin şu ana kadar yapılmış en büyük minyatür parkı olacak projenin ihalesi yapıldı. İhaleyi alan firma minyatürleri yapmaya başladı. Atalarımızın Adriyatik denisinden Çin topraklarına kadar geniş bir coğrafya üzerinde kurduğu medeniyetin şaheserlerinden oluşan 120 minyatürün 30'u yapıldı. Temeli nisanda atılacak Meram Minyatür Parkı 2013 yılı bitmeden ziyarete açılacak." şeklinde konuştu.

Parkın maliyeti ve yapılacağı yer konusunda bilgi vermeyen Başkan Kalaycı, İstanbul'daki Miniatürkün maliyetini 7 yılda karşıladığını hatırlattı ve Meram Minyatür Parkı'nın yurtiçinden ve yurtdışından gelen turistlerin yapacağı ziyaretlerle maliyetini çok daha kısa sürede çıkaracağını sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER