ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 11:52

JÖH'ün eğitim merkezi görüntülendi


Terörle mücadelede etkin rol oynayan teröristlerin kabusu Jandarma Özel Harekat (JÖH) Timleri'nin, Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'ndaki zorlu eğitimini AA görüntüledi.
     Jandarma Özel Harekat Timleri'nin yetiştirildiği Foça'daki Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı kapılarını Anadolu Ajansı'na (AA) açtı.
     Temel komando eğitimini almış uzman erbaşlar burada ''planlayarak, yaşayarak ve yaparak öğrenme'' esasıyla, 10 haftalık eğitimden geçirilerek JÖH timleri arasına girmeye hak kazanıyor.
     Binlerce askerin arasından seçilen komandolar, yorgunluk ve uykusuzluğa dayanabilme, stres altında doğru karar verebilme, özgüven, silah arkadaşlığı, iklim ve arazi şartları nedeniyle ortaya çıkan engelleri aşabilme ve mevcut silahları etkili şekilde kullanabilme eğitimleri alıyor.
     Kondisyon ve fiziki dayanıklılığın arttırılmasına yönelik temel ve savaş beden eğitimi de alan JÖH timleri, eğitimleri sürecinde 260 kilometresi koşu, 675 kilometresi yürüyüş olmak üzere toplam 935 kilometre yol kat ediyor.
     Görev yapacakları bölge özelliklerine uygun arazi şartlarında, gece ve gündüz manevra eğitimi alan timler, haritacılık bilgisi ve Küresel Konumlama Cihazı (GPS) kullanımı, arazi şartlarına uygun kamuflajla gizlenme, dağcılık, suda geçiş tekniklerini de öğrenerek, her türlü doğal ve suni engelleri aşma yeteneği kazanıyor.
     JÖH timleri, Tim Dayanışma Parkuru'nda, tek başlarına geçemeyecekleri engelleri birlik ruhu içerisinde, yardımlaşma ve dayanışmayla geçmeyi öğreniyor.
    
     -Çatışma ortamını yaşayarak öğreniyorlar-
    
     Kurgulanan gerçeğe yakın operasyon ve çatışmalarla tecrübe kazanan timler, Ateş ve Manevra Parkuru'nda ''simülatörler'' yardımıyla çatışma ortamını yaşıyor.
     Komandoların, kurgulanan çatışmalardaki atışları, isabetleri ve hareketleri simülatör aracılığıyla bilgisayar ortamına taşınarak eğitmenler tarafından değerlendiriliyor. Eğitmenler, eksik ya da hatalı davranışları belirleyip komandoları uyarıyor.
     Silah seslerini tanıyarak ateş altında ilerlemeleri, fiziksel ve ruhsal dayanıklılık sağlamaları için eğitimlerinde çatışma ortamları canlandırılan JÖH timleri, şüpheli mağaraya ve eve yaklaşma-arama, pusu ve pusuya karşı koyma, hedefi ilk atışta etkisiz hale getirme senaryolarında başarılı bir performans ortaya koyuyor.
     Her türlü silah teçhizatını kullanma eğitimi alan timlerin, mayın ve patlayıcı madde tespiti, teşhisi ve imhası konusundaki eğitimlerine de büyük önem veriliyor.
     Oldukça zor eğitim parkurlarını aşmayı başaran Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vurucu timleri JÖH'ler, doğal afet durumlarında da emniyet ve kurtarma faaliyetlerine de katılıyor.
    
     -Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı-
    
     1963 yılında kurulan ve 50 yıldır operasyonel kadroları yetiştiren Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda, JÖH timlerinin yanında, subay, astsubay, asteğmen, uzman, erbaşlara yönelik kursların yanında müttefik ülke askerlerine yönelik komando kursları veriliyor.
     Okul bünyesinde 4 bölümden oluşan ''Komando Müzesi''nde ise okulun tarihi, geçmişte ve günümüzde eğitimde kullanılan malzemeler, Jandarma Komanda Özel Harekat birliklerinin fotoğrafları sergileniyor.
     ''Geri dönmeyi düşünmediler'' yazılı ''şehitlik'' bölümünde ise Jandarma Komando Okulu'nda kurs görmüş ya da görev yapmış şehit düşen personelin şahsi malzemelerine, resimlerine ve gazetelerde çıkan haberlere yer veriliyor.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER