ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 12:25

Jean Monnet Bursu kazananlar belli oldu


Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB müktesebatı konusunda bilgi sahibi personel ihtiyacının karşılanması amacıyla yürütülen Jean Monnet Burs Programı’ndan faydalanmaya hak kazanan bursiyerler belli oldu.
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “Jean Monnet Burs Programı, son yıllarda yürütülen çalışmalarla yerelden de her geçen gün artan bursiyer sayısıyla toplumun her kesiminden çalışanların, öğrencilerin, akademisyenlerin ilgi gösterdiği bir program haline geldi. Bursiyerlerimiz AB üyesi ülkelerde edinecekleri deneyimle, kamuda, özel sektörde ve akademik dünyada başarılı çalışmalar gerçekleştirecekler. Bursiyerlerimizin bireysel başarıları ülkemizin başarısı olarak bize dönecek.” dedi.

BURSİYER SAYISI 170’E YÜKSELDİ

Avrupa Birliği Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun işbirliği ve programın başarılı bir şekilde uygulanması neticesinde 2013-2014 akademik yılı için Jean Monnet Burs Programından faydalanacak bursiyer sayısı 130’dan 170’e çıkarıldı. Zorlu bir değerlendirme sürecinden geçen bursiyerler, AB üyesi ülkelerdeki eğitim programlarına katılarak önümüzdeki dönemde çok daha donanımlı bir şekilde ülkemizin AB sürecine katkı sağlayacaklar. Bu yıl kamu sektöründen 61, üniversitelerden 78, özel sektörden ise 31 kişi burs almaya hak kazandı.

EN ÇOK BURSİYER ADALET BAKANLIĞI’NDAN

Bu yıl en çok bursiyer gönderen kamu kurumu Adalet Bakanlığı olurken, burs almaya hak kazanan en fazla sayıda üniversite öğrencisi Galatasaray Üniversitesi'nden. Galatasaray Üniversitesi'ni ise Bilkent Üniversitesi takip ediyor. Bu sene, Ankara ve İstanbul’daki üniversiteler yanında diğer illerdeki üniversitelerden 6 bursiyerin olması dikkat çekiyor. Özel sektör kontenjanından ise en fazla bursiyer gönderen kuruluş Türkiye İş Bankası oldu.
2013-2014 Akademik Yılı Jean Monnet Bursunu almaya hak kazananların listesi www.ab.gov.tr ve www.jeanmonnet.org.tr internet sitelerinde yer alıyor.

JEAN MONNET BURS PROGRAMI NEDİR

Jean Monnet Burs Programı; AB tarafından finanse edilen, 1990 yılından beri yürütülen, bugüne kadar yaklaşık bin 500 kişinin faydalandığı, AB müktesebatı konusunda bilgi sahibi personel ihtiyacını karşılayarak, gerekli idari kapasiteyi oluşturmayı amaçlayan, kamu görevlileri, üniversite öğrencileri, akademik ve idari personel, STK ve özel sektör çalışanlarının faydalanabildiği, hali hazırda Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen prestijli bir burs programı.

Program kapsamında, bursiyerler AB alanında en az 3 en fazla 12 aylık bir süre için AB üyesi ülkelerdeki bir üniversitede veya üniversiteye eş değer bir kuruluşta araştırma veya yüksek lisans yapma hakkı kazanıyor. Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerindeki önceliklere bağlı olarak çalışma alanları her yıl yeniden belirleniyor ve burs desteği AB müktesebat başlıklarına sağlanıyor. Jean Monnet Burs Programı, bir ilke de imza atarak 2013-2014 akademik yılı için 170 kişiye AB üyesi ülkelerde araştırma ve yüksek lisans yapma imkanı sağlıyor. Önümüzdeki yıllarda bursiyer sayısının daha da artırılması amaçlanıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER