ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 16:42

Japon işadamları Anadolu Kaplanlarını merak etmiş

Japon işadamları Anadolu Kaplanlarını merak etmiş


Kayseri’yi ziyaret eden Japon işadamları, ülkelerindeki televizyonlarda yer alan haberlerde Kayseri’de hızlı gelişme sağlayan firmaların Anadolu Kaplanları olarak tabir edildiğini, firmaları gezme ve görme imkanı buldukları için mutlu olduklarını ifade etti.

    Japon Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın teşviki ile Japon Sanayi Makine İmalatçıları Derneği (JSIM) üyelerinden oluşan bir heyet, Kayseri Sanayi Odası’nı (KAYSO) ziyaret etti. Heyet adına açıklama yapan Mıtsubıshı Heavy Industrıes Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Kazuo Tsukuda, Japon Ekonomi Bakanlığı’nın düzenlediği bir toplantıya katılmak üzere Türkiye’ye geldiklerini açıklayarak, “Buraya gelmişken birkaç firmayı ziyaret etmek istedik. Japonya’dan takip ettiğimiz kadarıyla Türk ekonomisi çok hızlı bir gelişme göstermektedir. Bizim medyamız Kayseri gibi şehirlerde hızlı gelişme gösteren firmalara Anadolu Kaplanı tabirini kullanıyorlar. Bu gün bu Anadolu Kaplanları olarak tabir eden firmaları gezip görmekten mutluluk duyacağız.” dedi. Bu ziyareti Japon ve Kayseri firmaları arasında kurulacak ilişkilerin ilk adımı olarak değerlendiren Tsukuda, ev sahipliğinden dolayı KAYSO’ya teşekkür etti.

    Japon işadamlarını misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren KAYSO Meclis Başkanı Nureddin Okandan, her 2 ülke işadamlarını bir araya getirmenin ticaret hacminin büyümesine ciddi katkılar sağlayacağını belirterek, Odamız ve Kayseri sanayisi hakkında misafirlere bilgiler verdi.

    Kayseri’deki sanayileşmenin cumhuriyetin ilanı ile başladığını açıklayan Okandan, Kayseri’nin 5 bin yıllık bir ticaret geleneğine sahip olduğunu ve en önemli ticaret merkezleri arasında gösterildiğini belirterek, bu gün gelinen noktada Kayseri’nin etrafındaki 15 İle önderlik ettiğini, şehrimizde birçok alanda üretim yapıldığını ve yaklaşık 3 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olduğunu söyledi.

    Kayseri’nin sadece ticaret ve sanayi ile değil, son zamanlarda yapılan sağlık ve turizm yatırımlarıyla da öne çıktığını ifade eden Okandan, Kayserililerin çalışkan ve girişimci bir ruha sahip olduğunu belirterek, Kayseri’ye yatırım yapmayı düşünen Japon işadamları için burasının doğru adres olduğunu ve pişman olmayacaklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER