ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 12:50

Japon bilim adamının deprem uyanıklığı

Japon bilim adamının deprem uyanıklığı

Japon bilim adamı Fumio Kaneko, "İstanbul'da deprem ve tsunami olacak" dedi demesine ama bu sözleri durup dururken neden söyledi hiç düşündünüz mü? İşte Kaneko'nun uyanıklığı...


Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Afet Yönetim Uzmanı Fumio Kaneko, önümüzdeki birkaç yıl içinde Marmara Denizi'nde 7-7.5 büyüklüğünde bir deprem ve tsunami olmasını beklediklerini söyledi.

Bu sözler Japon bir bilim adamına ait olunca ister istemez dikkat çekiyor, tedirginlik yaşatıyor.

Ancak bu sözlerin Japon bir bilim adamına ait olması tedirginlik yaşattığı kadar şüphe de doğuruyor. Çünkü 2020 Olimpiyatları için 3 ülkenin metropol şehirleri yarışıyor: İspanya'dan Madrid, Japonya'dan Tokyo ve Türkiye'den İstanbul!

Hal böyle olunca Fumio Kaneko'nun sözlerinin 2020 Olimpiyatları'nda İstanbul'u saf dışı bırakmak için söylenmiş olabileceği şüphesi kuvvetle muhtemel...

Uluslararası Olimpiyat Komitesi 7 Eylül 2013 tarihinde 125. IOC Oturumununda Buenos Aires'te ev sahibi şehri seçecek. Bu da o tarihe kadar İspanya ve Japonya'nın İstanbul'u elemek için her türlü oyunu oynayabileceği anlamına geliyor.

Peki İstanbul için yakın bir tarihte gerçekten de bir deprem ya da tsunami riski var mı?

VAR AMA JAPONYA KADAR DEĞİL!

 Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, “İstanbul’da tsunami olasılığı var ancak Japonya kadar değil” derken Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış "Türkiye’de 7’den büyük depremler için henüz zamanımız var. Önümüzdeki 40-50 yıl içinde suskun bir dönem yaşayacağız. Olasılık olarak da Marmara’da 7’den büyük bir depremin olma ihtimali 30 yıl için yüzde 50’lerdedir." vurgusu yaptı.

İstanbul Üniversitesi Öğretim görevlisi Doç. Dr.Oğuz Gündoğdu "Kaneko, afet yönetimi uzmanıdır. Bir parça anlamadığı şeyler üzerinde konuşmuş." sözleri ile Japon bilim adamına tepkisini dile getirdi.

Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat'sa "Bizim bilemediğimiz konu zaman. Zamanı vermemiz mümkün değil. Ama bu hiçbir zaman deprem olacak ya da olmayacak gerçeğini değiştirmiyor. Sonuçta burada tehlike var, önemli olan bunun 10 sene, 15 sene, 5 sene sonra olması değil, hazırlıklı olmaktır." dedi.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER