ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 19:03

Jandarmanın misyonerlik takibi 2005’te başlamış


Malatya’daki Zirve Yayınevi davasında savunma yapan Abdullah Atılgan, Jandarma Genel Komutanlığı’nın misyonerlikle faaliyetlerini 2005 yılında takip etmeye başladığını söyledi.

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davanın 82. duruşmasında tutuklu sanık Abdullah Atılgan, savunmasına devam etti. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar eski Malatya İl Jandarma Alay Komutanı Mehmet Ülger, İl Jandarma Komutanlığında görevli Binbaşı Haydar Yeşil, muvazzaf askerler Abdullah Atılgan, Murat Göktürk, Adil Akçay, Adem Gedik, Mehmet Çolak ve Levent Ercan Gelegen ile İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi Ruhi Abat hazır bulundu.

Astsubay Abdullah Atılgan savunma yapmaya devam etti: Kendisine yönelik iddianamede geçen suçlamaları reddeden Atılgan, gizlik tanık Deniz Uygar kod adıyla ifade verirken deşifre olan hem tanık hem sanık İlker Çınar’ın ifadelerini yalanladı. Çınar’ın 14 kez ifade verdiğini anımsatan Atılgan, bu ifadelerinin birbiriyle çeliştiğini iddia etti. Belgelerle konuştuğunu savunan Atılgan, "İlker Çınar’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ilişiğinin kesilmesi yüzüne karşı okunan ve tebliğ edilen askeri mahkeme kararı ile yapıldığı, 1993’lü yıllarda Jandarma Genel Komutanlığı yapılanmasında Asaf, Asof veya misyonerlik departmanının olmadığının yazılı taleplerimize karşı bildirildi. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yine misyonerlik faaliyetlerinin 2005 yılından itibaren takip edilmeye başlandığı belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından Genelkurmay İstihbarat Başkanlığında Asaf ve Asof isimleri birimlerin bulunmadığı, İlker ÇINAR isimli şahsın uzman onbaşı olarak göreve başladığı 5 Ağustos 1992 tarihinden sözleşmesinin fesih edildiği 23 Kasım 1993 tarihe kadar 10’ncu Zırhı Tugay 1’nci Mekanize Piyade Taburu Milan Takımı Milan Atış Kısım komutanı olarak görev yaptığının bildirildi. İddianame eklerinde bulunan Malatya İl Jandarma Komutanlığına ait ödeme fişlerinden de açıkça görüldüğü gibi, Çınar’ın Malatya İl Jandarma Komutanlığı’na sadece Malatya ili ile ilgili misyonerlik bilgileri değil, Türkiye genelinde faaliyet gösteren misyonerler hakkında bilgi verdiğine dair ödeme kaydının bulunmuştur." dedi.

Sanık Atılgan, şöyle devam etti: "İlker Çınar'ın 11 Ocak 2007 tarihinde sözde birinci çalıştaydan Malatya ilinden Tarsus ilçesine döndükten sonra Ankara ilinde kursta bulunan benimle Tarsus ilçesinde buluşup değerlendirme yapması, Kayseri ilinde olduğum veya Mersin ili sınırları dışında bulunduğum esnada 24 Temmuz 2006 tarihinde Ruhi Abat ile kendisini Tarsus ilçesinde tanıştırmam ve yanımda üsteğmenim olduğu halde İzmir ilinde tutuklu ve hükümlü sevkinde görevli bulunduğum 22 Ağustos 2007 tarihinde benimle bu tarihte Tarsus ilçesinde pastanede buluşması yalanları gibi olup, hiçbir somut veriye dayanmamakta olup, İlker Çınar'ın her konuda olduğu gibi delilsiz, dayanaksız bir şekilde beyanlarda bulunmuştur. Zirve Yayınevi cinayetiyle hiçbir alakam, bilgim, nedensel bir bağım ve görgüm yoktur. Varsa Malatya ilinde yapıldığı iddia edilen hiçbir çalışmadan haberim olmadığı gibi, İlker Çınar dahil Malatya ilinde yapıldığı iddia edilen çalışmalarla ilgili kimse de bana bilgi, belge ve rapor vermemiştir. Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlamasını hak edecek hiçbir bir faaliyette bulunmadım, bu suçlama ile ilgili herhangi bir çalışma yapmadım."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER