ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Kasım 2012 Cumartesi 20:51

Jandarmanın büyük başarısı: 25 terörist yakalandı

Jandarmanın büyük başarısı: 25 terörist yakalandı

Şehit edilen Ovacık Savcısı Murat Uzun'un intikamını jandarma ekipleri aldı. Nefes kesen operasyon sonucu 25 terörist teslim oldu.


Tunceli'de 7 asker ve bir sivilin hayatını kaybettiği bombalı araç saldırısı ve Savcı Murat Uzun'un şehit edilmesiyle ilgili iki gündür devam eden operasyonlarda 25 terörist ele geçirildi.

Ovacık'ta iki gündür devam eden hava destekli operasyonlarda güvenlik güçleri dün Munzur Dağları'nda bir grup MHKP/HKO örgütü üyesiyle karşılaştı. 'Teslim Ol' çağrılarına ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. Takviye güçlerle bölgeyi çembere alan güvenlik güçlerinin ısrarla 'Teslim Olun' çağrılarına uyan 25 terörist teslim oldu.

Operasyonla ilgili Bakan Şahin de açıklama yaptı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Tunceli Ovacık kırsalında 24 teröristin sağ ele geçirildiğini açıkladı.

Bakan Şahin, Tunceli Ovacık ilçesi kırsalında dün sabahtan itibaren Tunceli Jandarma Komutanlığı'nın yürüttüğü arama tarama faaliyetleri esnasında 1 terörist ve onunla birlikte hareket eden 1 işbirlikçi eleman yakalandığını bildirerek, şöyle devam etti:

''Onların üzerinden yürütülen ifadeler ve onlardan edinilen bilgiler doğrultusunda dünden itibaren arama tarama faaliyetleri devam ettirildi. Tunceli Ovacık kırsalında bugün akşam saatleri itibarıyla farklı temaslar neticesinde silahlı mukavemetler de yaşandıktan sonra herhangi bir zayiat verilmeden toplamda 24 örgüt militanı yakalandı, sağ ele geçirildi. Bir işbirlikçiyle birlikte 25 örgüt militanı yakalanmış oldu. Bu örgüt, MKP olarak nitelendirilen, kendilerini o şekilde isimlendiren Maoist Komünist Partisi örgütü ve bu örgütün militanları olarak yakalanmış oldu.''

JANDARMADAN TERÖR ÖRGÜTÜNE BÜYÜK DARBE

Tunceli jandarmasının çok dikkatli ve sabırlı bir çalışmayı gerçekleştirdiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

''Takip ettiği örgüt militanlarıyla girdiği çatışmada kendisi zayiat almadan, hedef ettiği kişilere de zayiat vermeden bir operasyonu üstün başarıyla tamamlamış oldu. Tunceli jandarmamıza, bütün jandarma teşkilatımıza ve polis teşkilatımıza ve iç güvenlik hizmetinde fedakarca görev alan silahlı kuvvetlerimizin bütün mensuplarına bir kez daha takdir hislerimi ve teşekkür duygularımı ifade etmek istiyorum.''

Bakan Şahin, görevi başındaki güvenlik güçlerine seslenerek, şu ifadeleri kullandı:

''Benim bu açıklamayı yaptığım anda da eminim ki mevzilerinde nöbet tutan çok kahraman arkadaşlarım, güvenlik güçlerimizin değerli personelleri çalışmalarını devam ettiriyorlar. Arazi arama tarama çalışmaları devam ediyor. Tunceli kırsalında da diğer kırsalda da şehirde de terör örgütlerine, bölücü yıkıcı örgütlere yönelik hem istihbarat çalışmalarımız hem de takip faaliyetlerimiz devam etmektedir. Operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştiren arkadaşlarımı, jandarmamızı bir kez daha tebrik ediyorum.''

OPERASYONLAR SÜRECEK

Şahin güvenlik güçlerinin bölgedeki faaliyetlerinin devam edeceğini de sözlerine ekledi. Operasyonlar kapsamında Ankara, İstanbul, Çanakkale, Tuncel, Diyarbakır, Zonguldak ve Sivas'taki adreslere yapılan baskınlarda toplam 65 kişi gözaltına alınmıştı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER