ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 16:41

Jandarmadan, kurbanlık satıcılarına hırsızlık uyarısı


Adana İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, hayvan sahipleri ve besicileri Kurban Bayramı öncesinde hırsızlıklara karşı uyardı.

Ceyhan ve Yüreğir Jandarma Komutanlığı ekipleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlileriyle birlikte hayvan satışlarının yoğun olduğu bölgelerde bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Hayvan sahiplerine, barınakların ya da ahırlarının kapısını kilit altına almalarını isteyen ekipler, ayrıca hayvan korunaklarına, ağıllara ve bu gibi işletmelere valilik genelgesi kapsamında kamera takılması, imkanlar ölçüsünde alarm sistemi kurulması yönünde önerilerde bulunuyor.

Son yıllarda bölgede meydana gelen hayvan hırsızlıklarının kamera, ikaz ve alarm sistemi kurulmayan yerlerde meydana geldiğini hatırlatan jandarma ekipleri, önlem olarak korunakların etrafının kafes tel veya çit ile çevrilmesi, ayrıca yeterince aydınlatılmasının caydırıcı olabileceğini belirtiyor.

Kurban Bayramı öncesi hayvan alışverişinde sahte para ve değeri düşük yabancı paralara dikkat edilmesini isteyen ekipler, çalıntı veya karşılıksız çek ve senetlere karşı da duyarlı olunması gerektiğini belirtti. Kendisini çoban, hayvan alıcısı gibi değişik kimliklerle tanıtıp ahırları incelemeye çalışanlara müsaade edilmemesi gerektiğini kaydeden jandarma ekipleri, “Bu kişilerinin asıl amacı hayvan sayısını, ahır ve ağılların yerlerini, emniyet tedbirlerini inceleyerek keşif yapmak. Ayrıca şüpheli araçlara (özellikle kamyon, kamyonet gibi) karşı duyarlı olunmalı. Bu şekilde gelen ve şüphe arz eden kişileri, süratle 156 Jandarma telefonuna bildirilmeli.” diye uyarıda bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER