ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 14:46

İztuzu'na yapılacak kaplumbağa hastanesi projesine tepkiler büyüyor


Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesindeki, dünyaca ünlü İztuzu Plajı'na yapılması planlanan caretta caretta hastanesine tepkiler devam ediyor.

Bölgedeki doğal dengeyi bozacağını savunan çevreciler, topladıkları yaklaşık 17 bin imzalı dilekçeyi Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne gönderdi.

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu Dönem Sözcüsü Av. Berna Babaoğlu Ulutaş, 600 sayfadan oluşan altı dosya halindeki dilekçeyi, ilgili makamlara gönderdiklerini söyledi. İztuzu Plajı'na yapılmak istenen deniz kaplumbağası hastanesine karşı başlattıkları imza kampanyasının sonuçlandığını belirterek, "Neden bu projeyi ısrarla buraya yapmak istiyorlar, anlamış değiliz. Hastanenin yapılmasına değil, yerine karşıyız. Başka yere yapılması halinde desteğe hazırız." dedi. Platform Sözcüsü Murat Demirci ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, deniz kaplumbağası hastanesi projesi için İztuzu ormanında 22 dönümlük arazi tahsis ettiğine dikkati çekti. Bu tahsisle birlikte 2013 yılı sonlarında Çevre ve Şehircilik ile Orman ve Su İşleri bakanlıklarının sorumluluğu altındaki bu ormanın imara açılmasının, bölgede yaşayan ve nesli tehlike altında olan türlerin yaşam alanlarının yok olması anlamına geldiğini kaydetti. Koruma alanına yapılacak hayvan hastanesinin onaylanmasını ve akabinde ormanlık alanda 124 ağacın numaralandırılmasını kaygıyla karşıladıklarını ifade ederek, "Dünyaca ünlü İztuzu kumsalı, nesli tehlike altında olan iribaş ve yeşil deniz kaplumbağalarının doğal yaşam alanı. Kumsalın hemen bitiminden başlayan ormanlık alan ise Göcek karasemenderi olarak bilinen ve dünyada sadece Muğla'da bulunan endemik bir türe evsahipliği yapmaktadır. Bu semender, yaşam alanlarının tahrip edilmesi sebebiyle Uluslararası Doğa Hayatını ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN)'nin, nesli tükenme tehlikesi altındaki türler için oluşturduğu kırmızı listeye alınmıştır. Söz konusu alanda ağaçların kesilmesi de dahil her türlü inşaat, yapılaşma, yol açma ve yol genişletme faaliyeti, bu endemik türün yaşam alanlarının tahrip edilmesi anlamına gelmektedir ve bu uygulama, Türkiye'nin 1984 yılında imzaladığı Bern Sözleşmesi (Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarını Koruma Sözleşmesi)'ne aykırıdır." diye konuştu.

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı'ya hitaben yazılan mektupta şu ifadelere yer verildi: "Bu tesisi, üniversitenizin üzerinde araştırmalar yaptığı, yaşam alanlarının tahrip edilmesi sonucu IUCN'de kırmızı listeye giren, nesli tehdit altındaki Göcek karasemenderinin doğal yaşam alanının içine yapmak istiyorsunuz. Bu tesisi, kıyısında Kaunos dönemine tarihlenen antik tuz tablalarının bulunduğu, göçmen kuşların uğrak yeri olan İztuzu Gölü'ne sıfır konumda, orman içinde yapmak istiyorsunuz. Konumu sebebiyle İztuzu kumsalına, arkasındaki ormana ve ekosistemine, doğal ve tarihî özellikleriyle oluşan bütünlüğe zarar verecek ve olası eklemeler, yeni araştırma merkezleri ve eğitim ve dinlenme tesisleri için emsal teşkil edecek, burasını adeta tema parkına dönüştürecek bu tesisi ısrarla İztuzu'na yapmak istemenizi şaşkınlıkla karşılıyoruz. Bu durumun, 2015 Nisan ayında Muğla'da düzenlenecek 35. Uluslararası Deniz Kaplumbağalarının Biyolojisi ve Koruması Sempozyumu'nun evsahipliğini de yapacak olan PAÜ'nün ve bilimadamlarımızın saygınlığına gölge düşüreceğinden üzüntü duyuyoruz. Biz ekte imzası bulunan 17 bin Dalyanlı, projenizi İztuzu kumsalına yaptırmamaya kararlıyız."

Geçmişte aynı yere otel yapımına karşı çıkan Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Başkanlığı'na hitaben yazılan mektupta ise, "İztuzu kumsalına 25 yıl önce neden otel yapılmasına razı olmadıysanız, şimdi de iki katlı, demirden bir kaplumbağanın aynı bölgeye inşa edilmesine aynı sebeplerle razı olmamalısınız." denildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER