ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 12:06

İZSU IFC'den 28 milyon Euro kredi aldı

İZSU IFCden 28 milyon Euro kredi aldı


Dünya Bankası Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile 2012 Aralık ayında 45 milyon Euro'luk kredi anlaşması imzalayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden sonra İZSU Genel Müdürlüğü de arıtma kapasitesini arttırmak amacıyla 28 milyon Euro’luk anlaşma imzaladı. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nin kapasitesini arttırma projesi kapsamında kullanılacak kredinin sözleşmesi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile IFC Avrupa ve Orta Asya Altyapı ve Doğal Kaynaklar Bölüm Müdürü Elena Bourganskaia arasında imzalandı. İZSU Genel Müdürü Ahmet Alpaslan ve yardımcılarının da bulunduğu imza töreni, Kocaoğlu’nun makamında düzenlendi.

Yeni kredi anlaşmasını değerlendiren Başkan Kocaoğlu, “Yüzülebilir körfez hedefiyle yürüttüğümüz çalışmalarda ciddi bir payı olan Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi 4. faz ünitesi yatırımını gerçekleştirerek arıtmamızın kapasitesini artıracağız. IFC’ye, desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum.” dedi. Bölüm Müdürü Bourganskaia ise IFC olarak çevre yatırımlarına destek vermekten mutluluk duyduklarını kaydetti. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, kredinin 2013 Aralık ayından itibaren kullanılmaya başlanacağını söyledi.

Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nde halen birbirine paralel üç faz bulunuyor. Dördüncü faz devreye girdiğinde, günde 604 bin 800 metreküp olan arıtma kapasitesi, yüzde 36 artarak 820 bin 800 metreküpe ulaşacak. Günlük kapasitesi 216 bin metreküp olan 4. faz ünitesi, 1 milyon 80 bin kişiye hizmet verecek. Böylece 24 saat kesintisiz çalışan tesiste gerekli bakım ve yenilemelerin daha iyi yapılabilmesi ve yağışlı havalarda daha yüksek debilerde atık su arıtılabilmesi mümkün olacak. Mevcut tesiste olduğu gibi yeni inşa edilecek arıtma hatlarında da atık su tamamen biyolojik yöntemlerle arıtılacak ve hiçbir kimyevi madde kullanılmayacak. İZSU, 4. faz ünitesinin projelerini tamamladı, yapım ihalesine çıkmaya hazırlanıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER