ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 12:45

İzmit ve Güney Kore arasında işbirliği


İzmit Belediyesi ile Güney Kore'nin Bukgu Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.
Belediyede gerçekleştirilen imza töreninde konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit'in 3 bin yıllık bir şehir olduğunu, Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarını barındırdığını söyledi.
Türkiye ekonomisinde çok önemli yeri bulunan kentin sanayinin kalbi olduğunu vurgulayan Doğan, "İzmit, özellikle endüstride olduğu kadar limanları, karayolu ve demiryoluyla ülke ticaretinde de çok önemli bir rol oynuyor" dedi.
Doğan, İzmit'in Türkiye'nin en iyi hastanelerine sahip olduğuna dikkati çekerek, özellikle yurt içi ve dışından açık kalp, göz ameliyatı, yanık merkezi ve kanser tedavileri için gelenlerin sağlık turizmine katkı sağladığını kaydetti.
Bukgu'nun çok önemli bir kent olduğunu dile getiren Doğan, "Özellikle sanayisiyle, doğasıyla, diğer tarımsal ve deniz ürünleriyle ilgili önemli bir şehir. Hem sanayisiyle hem de diğer alanlarıyla belli bir çizgiyi yakalamış bir şehirle çok önemli tecrübe alışverişimizin olacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.
- "Güven ve dostluk üzerine kurulu bir anlaşma"
Bukgu Belediye Başkanı Yoon Jong O ise bugünün İzmit ile Bukgu belediyerinin beraberce geleceğe yönelik çalışmalarını içeren çok önemli bir tarih olduğunu belirterek, Güney Kore ile Türkiye arasında 2012 yılında 55'inci yılını dolduran tarihsel ilişkilere dayanan diplomatik görüşmelerin devam ettiğini anlattı.
Her iki şehrin güven ve dostuk üzerine kurulu anlaşmaya imza attıklarını aktaran Jong O, "Bu imzayı attıktan sonra her iki şehrin golaballeşme çağında gelişmesi daha da kolay olacaktır. Hyundai, Bukgu'da bulunuyor, bunun yanında otomotiv yan sanayisi de oldukça gelişmiş bir şehirdir. İzmit de aynı şekilde aynı fonksiyonu yapan bir şehirdir. Her iki şehrin ticari işbirliğinin ve dostluğunun artırılarak kazan kazan mantığıyla gelişmesi için gayret göstereceğim" ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından Doğan ve Jong O arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER