ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 17:24

İzmirliler yeni ulaşım projesini beğenmedi

İzmirliler yeni ulaşım projesini beğenmedi

Otobüslerde ve İZBAN’da vatandaşlar, balık istifi yolculuk yapmak zorunda kaldı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, şehiriçi ulaşımda köklü değişiklikler yaptığı proje dün hayata geçirildi. Vatandaşların çoğu, değişikliklerden memnun olmadı. Uzun hatlardaki otobüslerin kaldırılarak besleme hatları, İZBAN, metro ve vapurlara yönlendirmesi, otobüs duraklarında yığılmalara neden oldu. 

Şehir merkezi ana arterlerdeki otobüs sayısını azaltarak aktarmalı sistemi güçlendirmeyi hedefleyen ESHOT Genel Müdürlüğü, "Ulaşım Sisteminin Yeniden Tasarımı" projesini hayata geçirdi. 29 Haziran 2014 Pazar başlayan uygulamanın ilk günü, hafta sonuna gelmesi sebebiyle sıkıntı yaşanmadı. Haftanın ilk günü olan pazartesi vatandaşlar yeni uygulamaya alışmaya çalıştı ancak otobüslerde ve İZBAN’da yığılmalar oldu. Haftanın ilk iş günü yollara düşen vatandaşlar, İzmir’in merkezi Konak Meydanı'na bile nasıl gideceklerini bilemedi. Daha önce tek otobüsle ulaştıkları noktalara aktarmalı gitmek zorunda kalan ya da yeni güzergâhları bilmeyenler, duraklarda tereddüt yaşadı. Daha önce tek otobüsle gidecekleri yere ulaşan vatandaşlar, aynı yere iki üç vasıtayla gitmek zorunda kalınca belediyeye tepki gösterdi.

Pazartesi sabahı işine gitmek için her gün beklediği durağa gittiğini ancak otobüs hatlarını değişmiş bulduğunu ifade eden vatandaşlardan Ömer Yılmaz, “Altındağ’da oturuyorum. Konak yönüne daha önce dört otobüs vardı, şimdi teke düşürdüler. Otobüs teke düştü ancak yolcu sayısı azalmadı. Yaz tatili bitince tek otobüs yeterli olmayacak.” dedi. Mustafa Çelik de Karabağlar ilçesi Cennetoğlu Mahallesi'nde oturduğunu, belediyenin yeni ulaşım sisteminden memnun olmadıklarını kaydetti. Çelik, “Daha önce tek otobüsle işime gidiyordum, şimdi ise ya bir otobüs bir metro ya da iki otobüs kullanmak zorunda kalıyorum. Eski sistemin geri getirilmesini istiyorum.” şeklinde konuştu. Gaziemir ilçesinde yaşayan Deniz Narmanoğlu ise, “İşe gidip gelmek için İZBAN’ı kullanıyorum. Daha önce İZBAN’da bu kadar yoğunluk olmuyordu. Bu uygulamayla yolcu sayısında adeta patlama yaşandı. Balık istifi şeklinde yolculuk ediyoruz. Özellikle sabah işe gidiş ve akşam iş çıkışı saatlerinde sefer sayısını arttırmaları gerekir.” dedi.

İzmirliler, uygulamayı sosyal medyada da eleştirdi. Sosyal medyada an itibariyle yaşadıklarını paylaşan yolcular, "Ulaşımdaki düğümleri çözecektiniz hani? Kördüğüm atmışsınız.", "Ulaşımda devrim dediler. Bu gidişle duraklardaki gözü dönmüş yüzlerce kişi darbe yapacak." sözleriyle uygulamaya tepki gösterdi.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER