ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 14:38

İzmirliler Kültür Şöleni'ni bağrına bastı


 İzmir'deki Kültür Şöleni’nin ikinci gününde de yoğun bir katılım yaşandı. Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) ile İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi (İZDİM) tarafından, 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamında Kültürpark’ta düzenlenen şölen için saat 11.00’den itibaren on binlerce kişi kapı önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu. 140 ülkeden gelen 2 bin öğrenci, ülkelerini tanıtırken İzmirlilerle Türkçe sohbet etti. Yabancı öğrencilerle fotoğraf çektirme yarışına girenler din, dil ve renk ayrımının kalktığı bir ortamda kaynaşma imkanı buldu.

DRAKULA: TÜRK OKULLARINI TANIDIKTAN SONRA KAN EMMEKTEN VAZGEÇTİM

Ülkelerini açtıkları stantlarda tanıtan öğrenciler, ilginç gösterilere de imza attı. Bunda Romanya’dan gelen öğrenciler başı çekti. Drakula’nın şatosu olarak bilinen Bran Şatosu’nda tabut içinde yaşayan temsili Drakula kostümü giyen Toma Adriyan, “Türk okullarını tanıdıktan sonra kan emmekten vazgeçtim. Artık yararlı bir insan olmaya ve ben de kan vermeye karar verdim.” diyerek, takma vampir dişlerini çıkarıp şölen alanında bulunan 112 Acil Sağlık ambulansına giderek temsili olarak kan verdi. Adriyan, tabutun içindeyken aralarında Küçükbay A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay'ın da bulunduğu vatandaşlarla fotoğraf çektirdi. Romanya’da 2000 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini söyleyen Lumina Eğitim Kurumları'na bağlı Spektrum İlköğretim Okulu Müdürü Ali Rıza Karagöz ise bu ülkede 13 yılda 11 okul ve bir üniversite kurduklarını kaydetti. Türk okullarının çok kaliteli eğitim verdiğini, bu sebeple ülke halkı tarafından sevildiğini aktaran Karagöz, şölen kapsamında da hem Romanya’yı temsil ettiklerini hem ülkeler arasında dostluk köprülerinin kurulmasına katkı sağladıklarını anlattı.

CUMHURBAŞKANI, BAŞBAKAN VE KILIÇDAROĞLU’NA DEVEKUŞU YUMURTASINDAN FOTOĞRAF

Güney Afrikalılar ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na birer sürpriz hazırladı. Afrika’yı temsilen gelen öğretmen Tayfun Aldanmaz, “Türkçe Olimpiyatları ve Kültür Şöleni'ne 33 öğrenciyle geldik. Boş gelmedik, çok farklı el sanatları getirdik. Bunların içinde en önemlisi, bu sene sürpriz olarak getirdiğimiz devekuşu yumurtaları oldu. Devekuşu yumurtasının Güney Afrika’da çok önemli bir yeri var. İnsanlar böcek ve haşerelerden uzak durmak için kullanıyor. Yumurtaların üzerine devlet büyüklerimizin fotoğraflarını resmettik ve kendilerine hediye etmek için getirdik. Fotoğraflar, yumurtaların üzerine özel bir teknikle işleniyor. Yumurtaların içi ve dışı çok dikkatli bir şekilde temizlendikten sonra cilalama ve yapıştırma işlemi yapılıyor. Bu iş, yaklaşık 8-10 gün sürüyor.” dedi.

GÜNEY AFRİKALI ALAATTA’DAN 'HATASIZ KUL OLMAZ'

Güney Afrika’dan gelen Muhammed Alaatta da, “Olimpiyatlar için Güney Afrika’dan geldim. Turne grubunda şarkı söylüyorum. ‘Hatasız Kul Olmaz’ şarkısını söylüyorum. Türkiye’yi çok seviyorum. İki yıl önce Türkiye’ye, Malatya’ya geldim. İnsanlarınız çok yardımsever, onları çok seviyorum.” şeklinde konuştu.

EGELİLER AKIN AKIN KÜLTÜR ŞÖLENİ'NE KOŞTU

Geçen yıl İzmir’de düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na geldiğini, bu yıl ise açılışın şölenle yapıldığını aktaran İzmirli Sema Çiftçi ise şunları söyledi: “Türkçe Olimpiyatları'nı geçen yıl bir arkadaşımın davetiyle tanıdım. İyi ki tanımışım, bu yıl da şölenlerin İzmir’de yapılacağını duyunca çok sevindim ve ikinci gününde ziyaret edebildim. Gördüğüm atmosfer mükemmel. Her milletten insan var. Hepsiyle Türkçe konuşmak çok güzel. Türkçemizin bu konuma getirilmesinde emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum.”

Manisa’dan gelen Ali Çakar da organizasyonun gerçek manada bir şölen havasında geçtiğini kaydetti. 140 ülkeden gelen 2 bin öğrencinin renkli bir gösteri sunduğunu aktaran Çakar, “Günler öncesinden organizasyonun yapılacağını duydum ve arkadaşlarımla birlikte şölen gününü iple çekmeye başladık. Türkçenin evrensel bir dil haline gelmesinin yanısıra ülkeler arasında kardeşlik köprülerinin de kurulmasına adeta şahitlik etti.” dedi.

Denizli’den Ali Kayadibi, ”Eşim ve çocuklarımla geldim. Çocuklarımın zenci veya çekik gözlü öğrencilerin Türkçe konuşmasına bir hayli şaşırması beni ayrıca sevindirdi. Ülkemizin gücünü gösteriyor. İnanıyorum ki bir dönem gelecek, İngilizceyi bile geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER