ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 13:55

İzmirliler Kültür Şöleni'ne akın etti


Uluslararası Türkçe Öğretim Derneği (TÜRKÇEDER) ve İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi (İZDİM)'nin ortaklaşa düzenlediği 11. Türkçe Olimpiyatları'nın Kültür Şöleni'ne İzmirliler adeta akın etti. Resmi açılışı saat 17.30 olarak bilinen şölen öncesi şehiriçinde trafik kilitlendi, Kültürpark girişine kurulan turnikelerin önünde de uzun kuyruklar oluştu. 26 Mayıs 2013 tarihine kadar devam edecek şölene, 140 ülke ve 55 ilden 2 bin öğrenci katıldı. 11.00-23.00 saatleri açık kalacağı önceden duyurulan şölene, İzmir’in yanı sıra çevre illerden de geniş katılım sağlandı. Yarım saat içinde binlerce öğrenci ve veli, içeriyi girebilmek için kuyruk oluşturdu.

GÜLSEREN HANIM, AVUSTURYALI LUCAS İLE TÜRKÇE KONUŞTU

Kültür Şöleni'ne oğlu Emre ile birlikte gelen Gülseren Özyıldız, gezdiği stantlarda ilginç görüntülerle karşılaştı. Bütün stantlardaki çocuklarla Türkçe konuşmanın mutluluğunu yaşayan Özyıldız, “Oğlumla birlikte stantları gezerken çok eğlendik. Çok renkli görüntüler oluştu. Son olarak Avusturyalı Lucas Smith ile Türkçe konuşmamız bizi çok duygulandırdı. Lucas’a en çok sevdiği yemeği sorduğumda, maklube demesi beni ayrıca sevindirdi.” dedi.

ÖĞRENCİLER FOTOĞRAF ÇEKTİRMEDE YARIŞTI

Hayatlarında ilk defa farklı kültür, din ve renklerden oluşan bir toplulukla karşılaşan Türk öğrenciler ve velileri, Türkçe konuşan yabancı öğrencilerle kısa sürede kaynaştı. Birbirleriyle fotoğraf çektirmek için adeta yarışan öğrenciler, renkli görüntülerin oluşmasına katkı sağladı. Stantlarda ise yabancı misafirler, ülkelerini tanıttı. Bunların arasında en çok dikkat çeken Afrika standı oldu. THK Paraşüt Kulesi'nin yan tarafına kurulan dev çatırda Afrikalı öğrenciler, vuvuzela çalarak şöleni karnaval havasına dönüştürdü. Kız öğrencilere de gösteri olarak kına, saç örgüsü ve diğer bazı süslemeler yapıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER